Polska pod ŚNIEGIEM. Do kiedy potrwa zima? Czy czeka nas wielki mróz i śnieg? [ZDJĘCIA]

2020-11-29 16:09
Pierwszy snieg w Polsce! Małopolska, Śląsk, Podhale i Podkarpacie pod śniegiem! [ZDJĘCIA]
Autor: archiwum prywatne Kraków, woj. małopolskie

Pierwszy śnieg w Polsce. W nocy z soboty na niedzielę część Polski po raz pierwszy pokryła się białym puchem. Opady wystąpiły na południu i wschodzie kraju. Do kiedy utrzyma się zima? Czy czekają nas kolejne opady i mróz? Jaka będzie zima 2020/2021 w Polsce?

Pierwszy śnieg w Polsce spadł w nocy z soboty na niedzielę (28-29 listopada). Nie biorąc pod uwagę gór - największe opady wystąpiły na południu i wschodzie kraju. Pod śniegiem znalazła się część Górnego Śląska, Małopolski, Podhala i Podkarpacia.

Po pierwszych opadach śniegu IMGW wydało komunikaty ostrzegawcze dla większości Polski. Synoptycy przestrzegają przed możliwym oblodzeniem, a alert 1 stopnia nie objął tylko: części woj. zachodniopomorskiego (Szczecin, Koszalin), lubuskiego (Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra), i woj. dolnośląskiego (Legnica, Wrocław). Ostrzeżenia obowiązują do poniedziałku 30 listopada do 9 rano.

Pierwszy śnieg w Polsce! Zobacz miejscowości pod białym puchem [ZDJĘCIA]

Śnieg w Polsce. Do kiedy potrwa zima?

Najnowsze doniesienia synoptyków nie potwierdzają, jakoby tegoroczna zima miała znacząco różnić się od poprzedniej. Zeszłoroczna okazała się bardzo łagodna i w tym roku najprawdopodobniej czeka nas podobna.

Tegoroczna zima meteorologiczna rozpoczyna się 1 grudnia (we wtorek) i potrwa do ostatniego dnia lutego. Amerykańskie prognozy mówią wprost: nie będzie się różnić od poprzednich. Kolejne zima w Polsce ma być łagodna i ciepła.

Średnia temperatura w Polsce ma się wahać od 1 do 3℃. Co więcej, Polska ma się znaleźć w samym epicentrum ciepłej zimy. W skali Europy, to właśnie u nas może być najcieplej. 

Zima w Polsce. Prognoza pogody

Grudzień

Przez pierwsze dwa tygodnie grudnia na termometrach zobaczymy do nawet 4℃. Na niebie liczne zachmurzenia, ale bez deszczu i bez śniegu. Tydzień przed świętami temperatury nieco spadną - do ok 2℃. Od 21 grudnia już tylko cieplej, średnio nawet ponad 5℃.

Średnia temperatura w grudniu ma wynieść - w ciągu dnia 3℃, a w nocy - 0℃.

Styczeń

Według dostępnych prognoz, najniższa temperatura w pierwszej połowie stycznia wyniesie ok. -3 ℃. Wystąpić mogą wtedy przelotne opady deszczu czy śniegu. W nocy temperatura ok. 0 ℃.

Znaczna różnica w drugiej połowie miesiąca, kiedy termometry mogą wskazać do nawet -8 ℃. Przymrozki i silniejszy wiatr mogą sprzyjać kolejnym opadom śniegu.

Luty

Luty według prognoz portalu AccuWeather (amerykańska firma medialna) może być najzimniejszym miesiącem w Polsce. Termometry mogą wskazać ok. -10℃. Możliwe opady deszczu ze śniegiem.

Zima w Polsce. Jaka pogoda na Boże Narodzenie 2020?

Niestety, po raz kolejny święta w Polsce przyjdzie nam spędzić bez śniegu. Prognozy wskazują na średnio 5℃.

Jak dbać o cerę zimą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE