Poparła aneksję Krymu, teraz usprawiedliwia rosyjską inwazję. Prof. Anna Raźny znowu szokuje

2022-04-21 15:00
Wojna na Ukrainie
Autor: AP Wojna na Ukrainie

Prof. Anna Raźny, rosjoznawczyni z Krakowa znowu szokuje! W 2014 roku podpisała list adresowany do Władimira Putina, w którym wyraziła aprobatę dla aneksji Krymu, a teraz usprawiedliwia rosyjską inwazję na Ukrainę. W artykule prasowym opisała ją jako walkę kulturową Wschodu z Zachodem, w której Moskwa reprezentuje cywilizację chrześcijańską. Prof. Anna Raźny jest związana z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie w bazie danych uczelni figuruje jako "aktywny pracownik nieetatowy".

Poparła aneksję Krymu, teraz usprawiedliwia rosyjską inwazję. Prof. Anna Raźny znowu szokuje

Swoimi przemyśleniami na temat wojny na Ukrainie prof. Anna Raźny podzieliła się na łamach tygodnika "Myśl Polska". Rosjoznawczyni z Krakowa oceniła w nim, że rosyjska inwazja została sprowokowana przez "antychrześcijańskie" państwa zachodnie, które "rugują z przestrzeni życia ludzkiego wartości duchowe i religijne" oraz "narzucają dyktaturę relatywizmu w sferze moralności". W tym układzie - zdaniem prof. Raźny - to władze Rosji reprezentują cywilizację chrześcijańską, a stolica tego państwa została przez nią nazwana Trzecim Rzymem. Dodatkowo profesor przewiduje, że po wojnie na Ukrainie "granice cywilizacji chrześcijańskiej wyznaczać będą wpływy Patriarchatu Moskiewskiego". Nie wspomina przy tym o zbrodniach dokonywanych przez Rosjan, w tym o mordowaniu ludności cywilnej oraz gwałtach dokonywanych na Ukrainkach przez rosyjskich żołnierzy. 

Prof. Anna Raźny w 2014 roku była jedną z sygnatariuszek listu do Władimira Putina, zawierającego aprobatę prowadzonej przez prezydenta Rosji polityki, obejmującej między innymi aneksję Krymu i części Donbasu. List zawierał również wezwanie do obrony Słowian i chrześcijan przed „unioeuropejskim zepsuciem”.

PRZECZYTAJ: Kilkutonowa belka przygniotła alpinistę z Olkusza. Adam walczy o powrót do zdrowia po makabrycznym wypadku

W bazie danych Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Anna Raźny figuruje obecnie jako "aktywny pracownik nieetatowy". Z uczelnią jest związana od kilkudziesięciu lat. Po ukończeniu na Uniwersytecie Jagiellońskim studiów z filologii rosyjskiej, w 1976 roku uzyskała doktorat, a następnie habilitację (1988). Od 1999 roku pracowała na stanowisku profesora nauk humanistycznych UJ, a od 2000 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego tej uczelni. 

Ponadto od 2004 roku prof. Anna Raźny prowadzi wykłady w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, czyli uczelni założonej przez o. Tadeusza Rydzyka. Wielokrotnie gościła również w audycjach Radia Maryja oraz innych mediach związanych z zakonem redemptorystów. 

ZOBACZ: Radny Wantuch chciał pomóc Ukrainie, a teraz ma problem. Wysłali mu za dużo pieniędzy

Sonda
Czy rosyjska inwazja na Ukrainę jest częścią kulturowej walki Wschodu z Zachodem?
Express Biedrzyckiej - Jan Piekło: Ukraina ma szansę wygrać wojnę. Zełenski stał się przywódcą niezłomnym
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE