Praca dla studentów w Krakowie – gdzie szukać ofert pracy?

i

Autor: mat.prasowe

Praca dla studentów w Krakowie – gdzie szukać ofert pracy?

2023-01-24 8:00 Materiał sponsorowany

Kraków zasłużenie dzierży tytuł stolicy polskiej turystyki, o czym zapewniać nie trzeba nikogo, kto choć raz miał przyjemność to miasto odwiedzić. Jeżeli ktoś jednak żyje tu na co dzień, ten z całą pewnością wie również, że Kraków to idealne miejsce na rozwój zawodowej kariery – bez względu na to, w jakim sektorze chciałbyś pracować.

Jakich pracowników szukają dziś krakowscy przedsiębiorcy? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Krakowie? Jakie perspektywy Kraków oferuje studentom, których w stolicy Małopolski jest przecież tak wiele? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieszczamy niżej.

Rynek pracy w Krakowie – jakie są oczekiwania tutejszych przedsiębiorców?

Kraków to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Z tego powodu, lista zawodów deficytowych, udostępniana za pośrednictwem Barometru Zawodów, jest dosyć obszerna. Niemniej, trzeba mieć w pamięci, że nawet absencja danej profesji na rzeczonej liście, wcale nie będzie oznaczać, że praca na tym stanowisku będzie niemożliwa – być może po prostu trzeba będzie uzbroić się w większą ilość cierpliwości.

Zawody deficytowe w Krakowie

U szczytów wspomnianej listy, swoją dominację zaznacza branża transportowa (wraz z logistyką i spedycją), co jest tendencją znamienną również dla innych, polskich miast. Kierowca (a przede wszystkim kierowca międzynarodowy), kurier, magazynier, dostawca czy mechanik samochodowy, to zawody, w których bez trudu zdobędziesz zatrudnienie.

Na drugim miejscu uwidacznia się sektor budowlany, zgłaszający deficyty wśród takich specjalizacji jak murarz, tynkarz, brukarz, cieśla, operator maszyn i urządzeń czy spawacz. Pracę w Krakowie bez większych trudności otrzyma zarówno szeregowy pracownik fizyczny, jak i inżynier budownictwa.

Nie do pominięcia jest sektor IT wraz z marketingiem – to przecież właśnie Kraków uchodzi za jedno z najlepiej rozwiniętych, polskich miast w kwestii nowoczesnych technologii. Na stabilną posadę może liczyć programista (wszystkie języki), grafik komputerowy, analityk IT, copywriter, czy specjalista ds. SEO.

Pracownicy z sektora handlowo-usługowego czy gastronomii również mogą być spokojni o swoją zawodową pozycję – wszak jak już wspomnieliśmy, Kraków to duże miasto turystyczne, więc na brak wszelkiej maści sklepów, punktów usługowych czy restauracji nie może narzekać. Zawody takie jak kasjer-sprzedawca, pracownik fast-food, kucharz, kelner, czy barman, to tylko garstka najczęściej pojawiających się w ogłoszeniach profesji.

Praca dla studentów w Krakowie – perspektywy

Jak już mieliśmy okazję wspomnieć, Kraków ma zaszczyt edukować w swym granicach dziesiątki tysięcy studentów, co w sposób widoczny przekłada się na dynamikę lokalnej gospodarki. Krakowski rynek pracy służy nie tylko rozwojowi zawodowej kariery, ale oferuje również szereg możliwości tym osobom, które interesuje wyłącznie praca dorywcza – na przykład studentom.

Studenci należą zresztą do jednej z najmilej widzianych grup pracowników, gdy idzie o pracę dodatkową. Przedsiębiorcy cenią sobie ich usługi nie tylko z uwagi na ich motywację do pracy, sprawność fizyczną czy komunikatywność, ale również przez specjalny „status studenta”, który pozwala im na znaczne ograniczenie kosztów zatrudnienia.

Wśród najczęściej wybieranych przez studentów zawodów, wymienia się przede wszystkim takie jak: pracownik fast-food, magazynier, kasjer-sprzedawca, ochroniarz czy kurier miejski. W przypadku kobiet lista ta może poszerzyć się o opiekę nad dziećmi czy pracę w charakterze hostessy.

Zależnie od kierunku na jakim studenci pobierają edukację, godnym rozważenia pomysłem może być staż czy praktyki zawodowe w firmie tematycznie powiązanej z tym kierunkiem. Wówczas nie tylko będą w stanie zarobić na swoje najpilniejsze potrzeby, ale zdobędą również cenne doświadczenie, które wspomoże ich późniejszą, zawodową karierę.

Praca zdalna dla studenta

Praca zdalna stale zdobywa na popularności w różnych częściach naszego kraju, czemu trudno jest się dziwić. Nie tylko pozwala ona na zmniejszenie łącznych kosztów pracy, czy umożliwienie współpracy pomiędzy podmiotami z dowolnych miejsc na Ziemi, ale zwiększa też efektywność pracy osób zatrudnionych, wpływając na ich komfort i wygodę. Co więcej, choć praca zdalna kojarzy nam się zwykle z branżą IT czy marketingiem, dzisiaj wcale nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tych sfer.

Studenci mogą szukać zatrudnienia w trybie home office wszędzie tam, gdzie zakres obowiązków pozwala na wykonywanie ich z domu. Jeżeli posiadają ku temu odpowiednie kompetencje, najczęściej warunkowane ścieżką edukacji, wówczas mogą podjąć się pracy w takich zawodach jak programista, grafik komputerowy, front-end developer, copywriter czy specjalista ds. SEO.

Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia w Krakowie?

Wśród wielu godnych rozważenia sposobów na znalezienie pracy, wyróżnić możemy przede wszystkim cztery, choć tylko jeden z nich tak naprawdę będzie w stanie zadowolić Cię swoją efektywnością. Mowa tu oczywiście o skorzystaniu z asysty internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork, które nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością – zarówno wśród przedsiębiorców, jak i kandydatów.

Bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Kraków będzie w stanie Ci ją zapewnić. Sprawdź na GoWork i aplikuj szybko, a być może już jutro otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną!

Jeżeli jednak ten sposób z jakichś względów Ci nie odpowiada, zawsze możesz przejrzeć oferty zatrudnienia dostępne w lokalnym urzędzie pracy, lub skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej, jeżeli interesuje Cię wyłącznie praca dodatkowa. Ostatecznie możesz też spróbować szczęścia w osobistym udaniu się do siedziby wymarzonej firmy i tam złożyć swoje CV na biurku przedsiębiorcy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki