Rodzice Jana Pawła II zostaną beatyfikowani? Jest decyzja Episkopatu

2019-10-10 9:19 Amadeusz Calik
Rodzice Jana Pawła II zostaną beatyfikowani
Autor: Konferencja Episkopatu Polski

Biskupi zgromadzeni na Konferencji Episkopatu Polski wyrazili zgodę na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców papieża św. Jana Pawła II.

Jak poinformowała Konferencja Episkopatu Polski - zgoda biskupów daje możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o otwarcie procesu na szczeblu diecezjalnym.

O możliwości wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców Karola Wojtyły po raz pierwszy mówił kard. Stanisław Dziwisz już ponad rok temu.

- Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin” – argumentował kard. Dziwisz.

Rodzice Karola Wojtyły - Emilia z rodziny Kaczorowskich i Karol Wojtyła pobrali się w 1906 roku w Krakowie. Małżeństwo miało dwóch synów - Edmunda i Karola juniora oraz córkę Olgę, która zmarła zaraz po urodzeniu.

Po śmierci małżonki w 1929 r., Karol Wojtyła senior samotnie wychowywał swoje dzieci. Zmarł 18 lutego 1941 r. w Krakowie. 16 października 1978 r. ich młodszy syn został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Na beatyfikację gorąco liczy kard. Stanisław Dziwisz: