zakupy

i

Autor: Tumisu/cc0/pixabay

Sklepy otwarte 3 maja w Krakowie. Gdzie zrobimy zakupy w majówkę? [Żabka, Biedronka, Lidl]

2022-05-02 14:01

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 3 maja większość sklepów musi być zamknięta, ale prawo dopuszcza pewne wyjątki. Zakupy możemy zrobić między innymi na stacjach benzynowych czy w placówkach, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną, jeśli pracuje on osobiście i na własny rachunek. Sprawdź, które sklepy w Krakowie będą czynne 3 maja.

Święto Narodowe Trzeciego Maja. Gdzie 3 maja zrobimy zakupy w Krakowie?

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy i co do zasady objętym zakazem handlu.  We wtorek (3 maja) większość sklepów będzie nieczynna. Dotyczy to przede placówek dużych sieci handlowych. Nie możemy więc liczyć, że 3 maja placówki Biedronki, Lidla, Carrefoura czy Kauflandu będą czynne. 

Prawo przewiduje jednak pewne wyjątki od zakazu handlu. Za ladą mogą na przykład stanąć przedsiębiorcy prowadzący działalność we własnym imieniu i na własny rachunek. Co więcej, mogą im pomagać członkowie najbliższej rodziny, zakazane jest natomiast zatrudnianie do pracy w święto innych osób i to bez względu na charakter umowy wiążącej pracownika z placówką handlową. Właściciel sklepu może obsługiwać klientów w dni wolne od pracy nawet wtedy, gdy na co dzień się tym nie zajmuje.

PRZECZYTAJ: Pijany Ukrainiec wjechał dostawczakiem do stawu. Zginęła 22-letnia kobieta. Sąd podjął ważną decyzję

Najpewniejszym punktem handlowym w święta są stacje benzynowe. One z pewnością będą otwarte, choć wielu potrzebnych produktów spożywczych możemy tam po prostu nie znaleźć. Wyjściem jest zatem znalezienie sklepu, gdzie za ladą stoi sam właściciel lub franczyzobiorca. Dla wielu takich punktów handlowych święta są czasem wzmożonego ruchu, ponieważ nie muszą one wówczas konkurować z dyskontami i supermarketami. W Krakowie najpopularniejszą siecią franczyzową jest Żabka. W mieście znajdziemy kilkadziesiąt placówek działających pod tą marką (mapka znajduje się poniżej). Należy jednak pamiętać, że decyzję o otwarciu sklepu oraz godzinach pracy podejmuje sam właściciel lub franczyzobiorca.

ZOBACZ: Spacerowała po Krakowie i znalazła portfel z ogromną sumą pieniędzy. Właściciel się nie zorientował

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Najlepsze hity na maj 2022 - te piosenki umilą wiosnę!