Smog w Krakowie drastycznie przekroczył dopuszczalną normę. Ostrzeżenie przed trującym powietrzem

i

Autor: pixabay.com W poniedziałek, 21 listopada 2022 stężenie pyłu PM10 w Krakowie przekroczyło 250 proc. dopuszczalnej normy.

Fatalna jakość powietrza

Smog w Krakowie drastycznie przekroczył dopuszczalną normę. Ostrzeżenie przed trującym powietrzem

2022-11-21 7:52

W poniedziałek, 21 listopada stężenie pyłu PM10 w Krakowie drastycznie przekracza dopuszczalną normę. Z tego powodu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wprowadził pierwszy stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza. Na dolegliwości zdrowotne spowodowane smogiem są narażone zwłaszcza osoby starsze, dzieci, młodzież oraz pacjenci z chorobami układu oddechowego.

Fatalna jakość powietrza w Krakowie. Stężenie pyłu PM10 przekroczyło 250 proc. dopuszczalnej normy

Poniedziałek, 21 listopada to kolejny dzień z rzędu, w którym w Krakowie smog drastycznie przekroczył dopuszczalną normę.  Z informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego wynika, że stężenie pyłu PM10 wynosi 126,61 µ/m3, podczas gdy bezpieczny poziom to maks. 50 µ/m3. Samorząd wojewódzki podaje dane uśrednione ze wszystkich krakowskich stacji pomiarowych. Z powodu fatalnej jakości powietrza, do końca dnia w Krakowie obowiązuje pierwszy stopień ryzyka zanieczyszczenia powietrza. Przebywanie na zewnątrz w warunkach smogu przekraczającego dopuszczalną normę może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne!

Ostrzeżenie przed smogiem. Jak się chronić przed konsekwencjami zdrowotnymi?

Zalecenie zdrowotne:

  • Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła.
  • Ogranicz wietrzenie pomieszczeń.
  • Unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk.

Dodatkowe zalecenia dla osób o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze):

  • Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz.
  • Nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach.
  • Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.
  • W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Smog w Krakowie drastycznie przekroczył dopuszczalną normę. Ostrzeżenie przed trującym powietrzem

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Zalecenia zdrowotne w przypadku ogłoszenia pierwszego stopnia ryzyka zanieczyszczenia powietrza.
Wstrząsająca relacja mieszkańca Przewodowa "Boimy się cały czas, że to się powtórzy"
Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają