SZOK w Krakowie. Rzucił KAMIENIEM w Matkę Boską! Wandalizm czy profanacja?

2020-12-01 15:46 mta
SZOK w Krakowie. Rzucił KAMIENIEM w Matkę Boską! Wandalizm czy profanacja?
Autor: wikimedia: Zygmunt Put (CC BY-SA 4.0)

To zwykły bezmyślny wandalizm czy profanacja? A może zamach na symbole religijne mający być demonstracją poglądów? Policja bada sprawę ataku w Bramie Floriańskiej w Krakowie. Mężczyzna rzucił kamieniem w znajdujący się tam ołtarz i obraz Matki Boskiej! Dlaczego to zrobił?!

Odpowiedzi na podstawowe pytanie o motywy działania sprawcy jeszcze nie znamy. Szuka jej policja, która bada sprawę. Wiemy, że do ataku doszło w niedzielne popołudnie. Mężczyzna rzucił kamieniem w Matkę Boską! Zbił szkło otaczające ołtarz w Bramie Floriańskiej i uszkodził znajdujący się tam obraz.

Policja potwierdza, że zgłoszenie w tej sprawie przekazała jej straż miejska w niedzielę ok. godz. 14.30. Na miejsce ruszyli policjanci. Zbita szyba, zniszczony ołtarzyk, uszkodzony obraz… Ktoś bezmyślnie zniszczył historyczne elementy – prawdopodobnie rzucając w nie kamieniem.

Mundurowi zatrzymali bezdomnego mężczyznę. To prawdopodobny sprawca ataku. Obraz w Bramie Floriańskiej ma i znaczenie religijne i historyczne, podobnie jak cały ołtarz. Jak duże? To policjanci ustalają teraz wspólnie z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Kraków: Syn zabił matkę i popełnił samobójstwo. Kim był?

Sprawca jest osobą bezdomną. Jego motywacje nie są jeszcze znane. Niewykluczone, że był to zwykły, chuligański wybryk, chociaż policja bierze pod uwagę wszystkie możliwe scenariusze.

Ołtarz w Bramie Floriańskiej w Krakowie ma bogatą historię – pochodzi z końca XIX wieku. Policja jeszcze nie wie, czy atak zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie, czy przestępstwo. Gdyby doszło do zniszczenia zabytku, to w grę może wchodzić nawet kara ośmiu lat więzienia.