Uwaga! Zmasowany atak oszustów! Mnóstwo prób wyłudzeń w powiecie krakowskim

2020-12-01 9:26 ON
staruszka
Autor: Alex Harvey/unsplash.com Chcieli okraść seniorki! Nie udało się

Na terenie powiatu krakowskiego doszło ostatnio do wielu prób wyłudzeń. Uaktywnili się oszuści działający metodami „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. Ofiarami ataków zostali tym razem mieszkańcy gminy Zabierzów i Liszki. Jednego dnia zadzwoniono aż do dziesięciu seniorek.

W piątek (27 listopada) doszło do dziewięciu prób wyłudzeń pieniędzy metodą „na wypadek” na terenie gminy Zabierzów oraz do jednej próby oszustwa na terenie gminy Liszki. Oszuści dzwonili w godzinach porannych do kobiet w podeszłym wieku. Najpierw dzwonił oszust podający się za wnuczka tudzież wnuczkę. Informował on o spowodowanym przez siebie wypadku drogowym, w którym ktoś zginął. Dodawał przy okazji, że potrzebuje kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy (a w jednym przypadku nawet miliona) złotych na „załatwienie sprawy z Policją”, aby nie trafić do więzienia.

Następnie telefon przekazywany był do wspólnika, który podawał się za policjanta i potwierdzał te informacje. Na szczęście w żadnym z tych przypadków kobiety nie dały się nabrać i nie przekazały pieniędzy przestępcom. Apele i komunikaty małopolskiej policji dotyczące działalności oszustów przynoszą więc pozytywne rezultaty.