Szykuje się podwyżka opłaty za wywóz śmieci w Krakowie. Tym tłumaczy się miasto

i

Autor: Tomasz_Mikolajczyk/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Szykuje się podwyżka opłaty za wywóz śmieci w Krakowie. Ile zapłacą mieszkańcy?

2022-04-13 22:00

Zgodnie z planami władz Krakowa, miesięczna opłata za wywóz śmieci ma wzrosnąć z 23 do 27 złotych od mieszkańca. Takie zmiany magistrat tłumaczy inflacją, wzrostem pensji minimalnej oraz wyższymi kosztami energii i benzyny. Projekt uchwały zakłada, że podwyższona opłata za wywóz śmieci zacznie obowiązywać od 1 lipca. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni.

Szykuje się podwyżka opłaty za wywóz śmieci w Krakowie. Ile zapłacą mieszkańcy?

Złe informacje dla mieszkańców KrakowaMagistrat zaproponował, by od 1 lipca podwyższona została opłata za wywóz śmieci. Obecnie wynosi ona 23 złote od mieszkańca miesięcznie, po podwyżce wynosiłaby natomiast 27 złotych. Urząd miasta konieczność podwyżki tłumaczy wysoką inflacją, wzrostem kosztów benzyny i energii oraz podwyżkami wynagrodzeń, zwłaszcza pensji minimalnej. Władze Krakowa powołują się również na postępowanie gmin ościennych, które mają wyższe niż miasto stawki za wywóz odpadów. Najwięcej, bo aż 37 złotych miesięcznie płacą mieszkańcy gminy Mogilany. 

Na zmianę stawki za wywóz śmieci muszą zgodzić się radni. Głosowanie w tej sprawie planowane jest na kolejnej sesji rady. Krytyczny wobec propozycji magistratu jest między innymi były przewodniczący rady miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Zaproponował on, by zamiast podwyżki stawki za wywóz śmieci przyjąć uchwałę o dopłatach do systemu gospodarki odpadami. Tymczasem urząd miasta ostrzega, że brak podwyżki będzie skutkował gigantycznymi kosztami dla krakowskiego budżetu. Zgodnie z wyliczeniami magistratu, brak zgody na zmianę wysokości opłaty śmieciowej będzie kosztował 53 miliony złotych.

PRZECZYTAJ: Dla 200 złotych okładał seniorkę drewnianym taboretem! Dopiero co wyszedł z więzienia

- Proponuję, aby zamiast podwyżki przyjąć uchwałę o dopłatach do systemu gospodarki odpadami przynajmniej na rok 2022. Można też spróbować powalczyć o dotację od rządu w części, w której wzrost kosztów systemu gospodarki odpadami może wynikać z przyjęcia przez mieszkańców i mieszkanki Miasto Kraków przyjaciół z Ukrainy (jeżeli udałoby się taki związek wykazać). Prezydent Krakowa ma dobre relacje z Premierem Mateuszem Morawieckim, więc pewnie rząd nie odmówi - napisał na FB Dominik Jaśkowiec.

ZOBACZ: Kraków. Czekał, aż umrze, po czym zakradł się do jej mieszkania! Stanął przed obliczem Matki Boskiej, ale się nie nawrócił

Siostry Benedyktynki z opactwa w Staniątkach przyjęły 120 kobiet i dzieci z Ukrainy pod opiekę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki