REKORD ciepła w Jeleniej Górze! Dane IMGW nie pozostawiają wątpliwości

i

Autor: Pexels/cc0/pixabay

Tak ciepło w lutym jeszcze nie było! ABSOLUTNY REKORD padł w Makowie Podhalańskim

2021-02-25 13:39

Na stacji meteorologicznej w Makowie Podhalańskim padł lutowy rekord ciepła. Temperatura po godzinie 12 dziś sięgnęła tam 22 stopni Celsujsza. Poprzedni rekord odnotowano w tym samym miejscu w 1990 roku - było to 21,4 st. C. - Ten rekord może być jeszcze dziś pobity, ponieważ najcieplej jest ok. godz. 14 - przekazał Interii Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Po godzinie 12 temperatura doszła już w Makowie Podhalańskim do 22 stopni i wciąż rośnie.

W czwartek w całej Polsce jest dużo słońca. 

W piątek się ochłodzi. Temperatura wyniesie od 8 stopni na Podlasiu do 16 stopni Celsjusza w Małopolsce. W całym kraju będzie pochmurnie, należy także spodziewać się opadów deszczu.

Zobacz: Uniwersytet Jagielloński BEZLITOSNY dla Czarnka! „Zmiany nietransparentne, z naruszeniem prawa”

Klimatolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego podają, że w lutym w ostatnich 20 latach aż sześciokrotnie notowano maksymalną temperaturę powyżej 15 stopni. Dla porównania: od wojny było 20 takich dni, gdy w lutym notowaliśmy w Polsce więcej niż 15 stopni. Klimatolodzy wskazują więc na rosnącą tendencję do pojawiania się tych ciepłych dni, która jest już oznaką poważnej zmiany klimatycznej. Wzrost temperatur wiąże się też m.in. z intensywniejszymi burzami i towarzyszącymi im porywami silnego wiatru.

Zobacz: Mnóstwo nowych zakażeń koronawirusem! Wirus COVID-19 w Krakowie i Małopolsce [RAPORT]

Według doktora Marka Błasia, klimatologa z Uniwersytetu Wrocławskiego, radość z niższych kosztów ogrzewania, o której piszą internauci, jest krótkowzroczna. Wzrost temperatury średniorocznej, wzrost liczby dni upalnych, gwałtowniejsze burze, coraz silniejsze wiatry i inne ekstremalne zjawiska pogodowe, z którymi mamy do czynienia w Polsce, powodują duże straty finansowe. Rachunki za klimatyzację w lecie rosną nieporównywalnie szybciej niż spadają koszty zimowego ogrzewania.

Wiosna w krakowskim ogrodzie zoologicznym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki