Uniwersytet Jagielloński BEZLITOSNY dla Czarnka! „Zmiany nietransparentne, z naruszeniem prawa”

2021-02-25 12:47 ON
Przemysław Czarnek
Autor: YOUTUBE, Marek Kudelski/SUPER EXPRESS Przemysław Czarnek

Kolejna uczelnia dołącza do grupy instytucji naukowych protestujących przeciwko zmianom wprowadzanym przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Do protestu przyłączył się właśnie Uniwersytet Jagielloński.

Senat UJ jednogłośnie potępił dzisiaj nowe zasady punktacji czasopism naukowych. Władze uczelni uznały, że „zmiany zostały podjęte w sposób nietransparentny i bez oparcia w eksperckiej analizie poziomu naukowego". Nowe zasady punktacji w nieuzasadniony sposób premiują wydawnictwa, które dotychczas punktowane były nisko albo wcale.

Zobacz: Mnóstwo nowych zakażeń koronawirusem! Wirus COVID-19 w Krakowie i Małopolsce [RAPORT]

"Niektóre czasopisma naukowe o lokalnym znaczeniu uzyskały punktację podobną do uznanych czasopism naukowych o znaczeniu międzynarodowym. Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych nie odzwierciedla więc w pełni znaczenia poszczególnych czasopism naukowych, przyznając niektórym z nich nadmiernie wysoką pozycję, a deprecjonując znaczenie innych czasopism naukowych uznanych w środowisku akademickim" - pisze Senat UJ.

Zobacz: Bohaterstwo strażaków pod Wieliczką! Uratowali tonącego psa, pod którym załamał się lód

„Zdaniem członków Senatu UJ, przyjęty z naruszeniem prawa nowy wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych przyczyni się do podważenia ewaluacji dyscyplin naukowych, która ma zostać przeprowadzona w 2022 roku. Może być to podstawą do skarg kierowanych do sądów administracyjnych przeciwko decyzjom o przyznaniu oceny dyscyplinom naukowym reprezentowanym w poszczególnych uczelniach” - ostrzega Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zobacz: Uwaga na utrudnienia w ruchu na autostradzie A4! Zablokowany pas jezdni w kierunku Rzeszowa

Proponowane przed ministra Czarnka zmiany mają działać wstecz. Obejmą bowiem publikacje ogłoszone w latach 2019-2020.

Kraków. Znaleźli na mrozie psa ze ZWIĄZANYM PYSKIEM!
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE