Tatry: Ewakuacja turystów! Bez wiedzy i sprzętu na Orlej Perci. Musiał ratować ich TOPR

TOPR, zdjęcie poglądowe
Autor: SHUTTERSTOCK TOPR, GOPR

Utknęli na Orlej Perci: bez wiedzy, umiejętności i potrzebnego sprzętu. Ratownicy TOPR musieli w piątkowe popołudnie ewakuować dwoje turystów z Małego Koziego Wierchu w Tatrach. Para przeceniła swoje umiejętności – i to znacząco. TOPR-owcy bezpiecznie odstawili ich do Zakopanego. W Tatrach nie ma już zagrożenia lawinowego. W wyższych partiach nadal zalega jednak śnieg, a na wysokogórskie wyprawy nadal potrzebny jest specjalny sprzęt do turystyki zimowej.

Dwoje turystów zostało w piątek po południu ewakuowanych na pokładzie śmigłowca TOPR z Małego Koziego Wierchu w Tatrach. Para przeceniła swoje możliwości i poprosili ratowników telefonicznie o pomoc – informuje Polska Agencja Prasowa. Turyści utknęli na jednym ze szczytów Orlej Perci. Jak przekazał PAP ratownik dyżurny TOPR, kobieta i mężczyzna nie doznali żadnych obrażeń, jednak nie mieli umiejętności, ani żadnej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu do poruszania się w wysokogórskim terenie.

Zobacz też: Drogowy armageddon na obwodnicy Krakowa! Potężne korki po kolizji! Złe wieści dla kierowców!

Turyści zdecydowanie przecenili swoje umiejętności, za to nie docenili trudnych warunków w górach. Najpierw zostali sprowadzeni do bezpiecznego miejsca, a następnie zabrani na pokład śmigłowca ratowniczego „Sokół”. Ratownicy przetransportowali turystów do Zakopanego. Mały Kozi Wierch (2226 m n.p.m.), z którego zostali ewakuowani, jest jednym ze szczytów Orlej Perci.

Super Raport 11.06 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie), Sedno Sprawy: Paweł Wdówik

W wyższych partiach Tatr, szczególnie w miejscach zacienionych i żlebach zalega jeszcze śnieg, jednak od piątku nie ma już zagrożenia lawinowego. Na wysokogórskie wyprawy nadal konieczny jest sprzęt do zimowej turystyki – przypominają przedstawiciele Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wybierając się w wyższe partie Tatr, np. na Rysy, należy być przygotowanym na warunki zimowe. Posiadanie sprzętu zimowego jak raki, czekan, kask, może okazać się niezbędne. Warunki na niżej położonych szlakach są dobre, jedynie miejscami może występować błoto – informuje w komunikacie TPN.

Na szlaku turystycznym oznaczonym kolorem czarnym, pomiędzy Psią Trawką a Halą Gąsienicową oraz na szlaku żółtym, pomiędzy Polaną Olczyską a Nosalową Przełęczą, występują utrudnienia związane z remontem nawierzchni tych traktów – przypomina Polska Agencja Prasowa. Od poniedziałku do odwołania będzie zamknięty w obu kierunkach szlak niebieski na odcinku Przysłop Miętusi-Małołączniak.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE