Tatry. Niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu. Są głodne, a ten przysmak wyczuwają z dużej odległości

i

Autor: ambquinn/cc0/pixabay Niedźwiedź brunatny / zdjęcie ilustracyjne.

Apel TPN

Tatry. Niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu. Są głodne, a ten przysmak wyczuwają z dużej odległości

2023-03-09 8:02

Pierwsze tatrzańskie niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu. Po kilkumiesięcznej głodówce zwierzęta intensywnie szukają pokarmu, zwłaszcza padliny, którą wyczuwają z odległości nawet trzech kilometrów. Tatrzański Park Narodowy apeluje o niepozostawianie w górach odpadków organicznych oraz zabezpieczenie kompostowników i śmietników. Niedźwiedzie zwabione zapachem pożywienia mogą podchodzić w pobliże ludzkich osad.

Tatry. Niedźwiedzie obudziły się z zimowego snu. Intensywnie szukają jedzenia

To znak, że zima powoli się kończy, a nadchodzi wiosna. Pierwsze tatrzańskie niedźwiedzie wyszły już z gawr i intensywnie szukają jedzenia. Na razie są skazane na raczej ubogą dietę, dlatego tym chętniej pożywią się mięsem, jeśli tylko będą mieć taką możliwość. Niedźwiedzie mają świetny węch i mogą wyczuć padlinę z odległości nawet trzech kilometrów. Gustują zwłaszcza w truchle kozic oraz jeleni. Misie nie pogardzą również pokarmem dostarczonym przez człowieka, dlatego Tatrzański Park Narodowy apeluje, by nie pozostawiać w górach resztek jedzenia oraz zabezpieczyć kompostowniki oraz śmietniki. W innym przypadku może dojść do niespodziewanej wizyty drapieżnika w pobliżu ludzkich osad. 

- Niedźwiedzie się już obudziły. Ich tropy pozostawione na śniegu zostały stwierdzone przez pracowników parku w różnych rejonach Tatr - od Doliny Chochołowskiej po rejon Kop Sołtysich. Po kilkumiesięcznym poście poszukują teraz intensywnie pokarmu. Wprawdzie odsłoniły się spod śniegu rośliny zielne - mówiąc o roślinach zielnych mam na myśli ich części podziemne, gdzie rośliny na zimę gromadziły substancje odżywcze, ale to jest przede wszystkim ten moment, kiedy drapieżniki intensywnie poszukują padliny – powiedział PAP doktor nauk leśnych Tomasz Skrzydłowski z TPN.

Czy niedźwiedzie w Polsce są pod ochroną?

Niedźwiedzie brunatne w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Przypadki ataków tych zwierząt na ludzi są w naszym kraju bardzo rzadkie, jednak w razie natknięcia się na niedźwiedzia należy unikać bezpośredniego spotkania i spokojnie się oddalić na odległość co najmniej 100 metrów. Pod żadnym pozorem nie można zwabiać niedźwiedzi jedzeniem, czy podchodzić bliżej nich w celu zrobienia zdjęcia! Trzeba również pamiętać, że małe niedźwiadki zazwyczaj znajdują się pod ochroną dorosłej samicy, która może stać się agresywna, gdy poczuje, że jej potomstwo jest zagrożone. 

Sonda
Czy boisz się dzikich zwierząt?
Tajemnicza śmierć w Sosnowcu. Dwóch duchowych zginęło tragicznie