Tośka ma 21 miesięcy i kilka tysięcy napadów padaczki na koncie. Możemy jej pomóc!

2019-04-22 14:01
Tosia Stepien
Autor: Kinga Stępień Tosia Stepien

Kiedy rodzice Tosi czekali na jej narodziny, nic nie zwiastowało twardego lądowania na ziemi. Badania prenatalne wychodziły prawidłowo, ciąża przebiegała właściwie. Jednak o tym, że jest coś nie tak, rodzice zorientowali się zaraz po narodzinach. Tosia od urodzenia zmaga się z badaczką lekooporną. Na "swoim koncie" ma tysiące napadów.

Kiedy Tosia miała 4 miesiące, miewała kilkadziesiąt a nawet kilkaset napadów padaczki dziennie. Wszystkie rzeczy, których do tej pory się nauczyła, cofały się po takim napadzie. Rodzice zabrali ją na badania, które nie pozostawiły złudzeń - dziewczynka ma głęboki niedosłuch. Ma też problemy ze wzrokiem.

Przy dziewczynce trzeba być cały czas. Jej ataki padaczkowe zmieniają formę - czasami są drobne, niemal niewidoczne, a czasami są tak agresywne, że dziewczynka wymiotuje. Lekarze zgodnie mówią, że Tosia cierpi na jakąś chorobę genetyczną. Jaką i jak z nią walczyć? Wciąż nie wiadomo. W Niemczech jest klinika, która specjalizuje się w leczeniu neurochirurgicznym padaczki lekoopornej. Badania są przeprowadzane na innym stopniu zaawansowania, niż w Polsce.

Znajomi rodziców Antosi wspólnymi siłami stworzyli książkę "PrzyTulanki", z której dochód jest przeznaczony w całości na leczenie dziewczynki. Ambasadorami tej akcji zostali już między innymi Michał Rusinek czy Joanna Jabłczyńska. Potrzeba ponad 50 tysięcy złotych, aby Tosia mogła pojechać do kliniki Schon w Niemczech. Na ich zebranie rodzice dziewczynki mają czas tylko do 6 maja.

Pomóc można na kilka sposobów:
kupując książkę "PrzyTulanki" na stronie https://przytulankidlatosi.pl/
wspierając zbiórkę na siepomaga: https://www.siepomaga.pl/tosia-stepien
przeznaczając na rzecz Tosi swój 1%: w formularzu PIT należy wpisać KRS 0000382243 a w rubryce 'Informacje uzupełniające - cel szczegółowy 1%' "1422 pomoc dla Antosi Stępień"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE