Trąba powietrzna w Tatrach. Zdjęcie zrobione ze schroniska robi wrażenie

i

Autor: Kristo/CC BY-SA 3.0/wikipedia, Justin1569/CC BY-SA 3.0/wikipedia zdjęcie ilustracyjne

Niecodzienne zjawisko

Trąba powietrzna w Tatrach. Zdjęcie zrobione ze schroniska robi wrażenie

2023-09-21 12:06

Niecodzienne zjawisko w Tatrach. Po słowackiej stronie tych gór została sfotografowana trąba powietrzna, a zdjęcie trafiło do mediów społecznościowych. Autor zdołał uchwycić ten fenomen przyrodniczy, gdy znajdował się w schronisku Téryego. To najwyżej położone, całoroczne schronisko w Tatrach.

Trąba powietrzna w Tatrach. Imponujące zdjęcie trafiło od sieci

Autor tego zdjęcia może mówić o dużym szczęściu, bo udało mu się sfotografować rzadkie zjawisko. Kilka dni temu w słowackiej części Tatr Wysokich powstała trąba powietrznaLej pojawił się w pobliżu schroniska Téryego, czyli najwyższej położonego całorocznego schroniska w Tatrach. Obiekt znajduje się na wysokości 2015 m n.p.m. To właśnie podczas pobytu w schronisku fotografowi udało się dostrzec efektowną trąbę powietrzną. Z opisu wynika, że zdjęcie zostało wykonane 19 września 2023 r.

Zdjęcie trąby powietrznej w Tatrach można zobaczyć na instagramowym profilu pn. aktualne_warunki. Autorem fotografii jest Lukas Sutarik.

Jak powstaje trąba powietrzna?

Trąba powietrzna powstaje, gdy spotkają się ze sobą dwa prądy powietrza: ciepły i zimny. Ciepłe powietrze znajduje się początkowo niżej. Później zimne powietrze opada, a ciepłe – przesuwa się do góry. To z kolei doprowadza do powstania napędzającego się wiru i uformowania trąby powietrznej. Tornada występują na każdym kontynencie, poza Antarktydą. Lej trąby powietrznej może osiągać na wet 4 km szerokości. 

Sonda
Czy Tatry są niebezpieczne?
Symulator dachowania w Nowym Sączu