Tysiąc rodzin w Krakowie musi oddać pieniądze z 500 plus [AUDIO]

2018-03-15 10:40
Jedna z rodzin musi zwrócić 9 tysięcy złotych
Autor: PhotoMIX-Company, pixabay Jedna z rodzin musi zwrócić 9 tysięcy złotych

Aż tysiąc rodzin w samym Krakowie musi zwrócić pieniądze z 500 plus. Okazuje się, że świadczenia były pobierane bezprawnie. 

- W Krakowie na dzień dzisiejszy mamy niecały tysiąc takich rodzin, które zostały zobowiązane do zwrotu świadczenia 500 plus, z tego względu, że w ocenie formalno-prawnej świadczenia zostały przyznane nienależnie - mówi reporterowi Radia ESKA Jan Żądło z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta.

Chodzi tutaj o pieniądze na pierwsze dziecko. - Powodem zwrotu świadczeń jest wzrost dochodów w rodzinie i przekroczenie progu dochodowego, który powoduje że świadczenie na pierwsze dziecko nie przysługuje. Więc jeżeli w trakcie pobierania świadczenia taka sytuacja się zdarzyła, ktoś nam tego nie zgłosił, a my na kolejnym etapie stwierdziliśmy ten fakt, to oczywiście taka rodzina została zobowiązana do zwrotu świadczenia - dodaje Żądło. 

Jedna z krakowskich rodzin bezprawnie pobierała pieniądze przez półtora roku. Teraz musi zwrócić dziewięć tysięcy złotych. 

- Każdy wnioskodawca, jak otrzymywał decyzję przyznającą mu świadczenie, miał jednocześnie wręczane pouczenie. Mówi ono o tym, że w razie zmiany sytuacji materialnej czy innego czynniku mającego wpływ na wydanie decyzji, taka informacja powinna do nas trafić - mówi Jan Żądło. Jak dodaje, trudno ocenić czy rodziny celowo nie przyznawały się do większych dochodów. 

Zobacz też: 

>>> W sobotę Kraków rozbłyśnie na zielono!

>>> Kraków: Rekrutacja do przedszkoli 2018 [KRYTERIA, PUNKTY, TERMINY]

Posłuchaj materiału Kuby Paducha, reportera Radia ESKA: 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE