Upadek baru mlecznego Żak. Kraków nie da dotacji. Można jedynie stosować ulgi

i

Autor: go_han_na/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Bary mleczne znikną z miasta?

Upadek baru mlecznego Żak. Kraków nie da dotacji. "Można jedynie stosować ulgi"

2024-02-29 9:34

Upadek baru mlecznego Żak w Krakowie wywołał dyskusję o dotowaniu tego typu jadłodajni. Samorząd miejski tłumaczy, że nie może dotować barów mlecznych, ale pomaga im na inny sposób. - Miasto nie może traktować poszczególnych branż w sposób uprzywilejowany - wyjaśnia magistrat.

Upadek Żaka. Kraków nie może dotować barów mlecznych. "Można jedynie stosować ulgi"

W czwartek, 29 lutego ma dojść do zamknięcia popularnego baru mlecznego ŻakLikwidacja jadłodajni popularnej zwłaszcza wśród studentów i osób starszych wzbudziła dyskusję o możliwości dotowaniach takich miejsc. Głos zabrał również krakowski magistrat. Urzędnicy tłumaczą, że miasto nie może dotować barów mlecznych. Można jedynie stosować ulgi. I na tym właśnie opiera się miejski program [Program Wspierania Branż Chronionych i Zanikających - dop. red.] - wyjaśnia magistrat.

Gmina Miejska Kraków może wynajmować należące do miasta lokale użytkowe na preferencyjnych warunkach, stosując 43 proc. stawki bazowej i z tej ulgi korzysta obecnie 15 barów mlecznych. Organizowane są również przetargi celowe, w których stosuje się niższą cenę wywoławczą w przypadku prowadzenia w lokalu działalności z zakresu branż umieszczonych na liście Branż Chronionych i Zanikających. Formą wsparcia dla barów mlecznych są również przetargi organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie na świadczenie pomocy w postaci gorącego posiłku, co gwarantuje stałych klientów, za których płaci MOPS. Te świadczenia realizowane są w dziewięciu lokalizacjach w Krakowie - wyjaśnia magistrat. Poniżej dalsza część artykułu.

Budowa nowego pawilonu dla małp w krakowskim ZOO

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?

Od kogo bar mleczny może otrzymać dotację?

Magistrat wskazuje, że właściwą instytucją do przyznawania dotacji barom mlecznym jest Izba Skarbowa. Bar może otrzymać dotację w wysokości 40 proc. wartości zakupionych surowców, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, zużytych do sporządzania dotowanych posiłków, powiększonej o narzut.  

- Przedsiębiorcy prowadzący bary mleczne – na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z 30 marca 2015 r. w sprawie dotacji przedmiotowych do posiłków sprzedawanych w barach mlecznych – mogą wystąpić do Izby Skarbowej o przyznanie dotacji. Stawka dotacji wynosi 40 proc. wartości zakupionych surowców, z uwzględnieniem podatku od towarów i usług, zużytych do sporządzania dotowanych posiłków, powiększonej o narzut. W styczniu 2023 roku Izba Skarbowa w Krakowie wypłaciła dotację w sumie 601 895 zł, a w roku 2023 suma dotacji wynosiła 3 412 495 zł - wyjaśnia Urząd Miasta Krakowa.

IV prawomocny wyrok dla rzeszowskiego biznesmena Ryszarda P. i jego zięcia Marcina B.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki