Uroczystość św. Jana Pawła II. Czy w piątek, 22 października można jeść mięso?

2021-10-22 8:02
Uroczystość św. Jana Pawła II. Czy w piątek, 22 października można jeść mięso?
Autor: RitaE/cc0/pixabay Ze względu na uroczystość św. Jana Pawła II nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dotyczy to jednak wyłącznie Małopolski.

Piątek jest dniem, w którym katolicy zazwyczaj muszą powstrzymać się od jedzenia mięsa. Od tej zasady są jednak wyjątki. Sprawdzamy, czy w piątek (22 października) obowiązuje zakaz jedzenia mięsa, ponieważ dzisiaj przypada uroczystość św. Jana Pawła II. Jest ona obchodzona w dniu inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

Spis treści

  1. Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?
  2. Uroczystość św. Jana Pawła II. Czy dzisiaj można jeść mięso?

Kogo obowiązuje zakaz jedzenia mięsa w piątki?

W Kościele katolickim piątek jest dniem pokutnym i dlatego katolicy nie spożywają wówczas pokarmów mięsnych. Zakaz nie dotyczy tylko tych piątków, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego). Do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani wszyscy katolicy, którzy ukończyli czternasty rok życia. Abstynencja od pokarmów mięsnych nie jest równoznaczna z postem ścisłym, który obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Post oznacza konieczność ograniczenia się do spożycia tylko trzech posiłków, w tym jednego do syta. 

Dalsza część artykułu poniżej.

PRZECZYTAJ: Szok w Tatrach. Niedźwiedź ugryzł turystę, który chciał zrobić sobie z nim selfie

Sonda
Czy jesz mięso w piątki?

Uroczystość św. Jana Pawła II. Czy dzisiaj można jeść mięso?

Dzisiaj (22 października) w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie św. Jana Pawła II. Zostało ono ustanowione w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka. Samo wspomnienie liturgiczne nie znosi zakazu jedzenia mięsa w piątek, jednak w zeszłym roku watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła Jana Pawła II patronem Małopolski. Na terenie naszego województwa wspomnienie urodzonego w Wadowicach papieża ma rangę uroczystości. To z kolei oznacza, że dzisiaj nie obowiązuje pokutny charakter piątku oraz zakaz jedzenia mięsa. Dotyczy to jednak wyłącznie osób przebywających na terenie województwa małopolskiego. Nie trzeba się przy tym starać o udzielenie dyspensy od proboszcza, czy też biskupa diecezjalnego. Co ważne, uroczystość św. Jana Pawła II nie jest świętem nakazanym. To oznacza, że dzisiaj katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy św. 

ZOBACZ: Troje dzieci potrąconych przez samochód! Wybiegły zza autobusu. Dramat pod Oświęcimiem

Groby legend i sław Krakowa. Grechuta, Wodecki, Demarczyk i inni
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE