Dziecko

i

Autor: Evelyn Semenyuk / Unsplash

Tak nie można!

Urząd zabronił rodzicom tak nazwać dziecko. Chodzi o nazwę znanej marki

2023-06-29 9:54

Polskie urzędu stanu cywilnego odmawiają zarejestrowania nowo urodzonych dziewczynek imieniem Inka. Dlaczego? Powołujący się na przepisy prawa urzędnicy tłumaczą, że imiona nie mogą być zdrobnieniami, bo ich zdaniem Inka jest traktowana jako zdrobnienie Iny. Rodzice jednego z dzieci nie mogli się z tym pogodzić i wystąpili do Rady Języka Polskiego.

Urząd stanu cywilnego odmówił zarejestrowania dziewczynki o imieniu Inka

Rodzice dziewczynki, którą urząd stanu cywilnego odmówił zarejestrowania jako Inkę, postanowili zwrócić się o pomoc do Rady Języka Polskiego - informuje Radiozet.pl. Od urzędnika usłyszeli, że Inka nie jest samodzielnym imieniem, tylko zdrobnieniem, co uniemożliwia dopełnienie formalności. Okazuje się, że takich przypadków w całej Polsce jest znacznie więcej, a zdesperowani rodzice zostali poniekąd zmuszeni do nadania swoim córkom innych imion. Jedna z par zarejestrowała swoje dziecko jako Inę, która dla odmiany występuje w księdze imion. Mimo to nie dali za wygraną. - Jednak po pewnym czasie spotkaliśmy przypadkiem inną Inkę – zarejestrowaną w tym samym urzędzie, w tym samym roku. Po interwencji i naszych pytaniach, dlaczego jednym osobom odmówiono czegoś, na co pozwolono innym, urząd zaproponował, że możemy zmienić imię na Inka - opowiada kobieta, którą cytuje Radiozet.pl.

Jeszcze inna para postanowiła definitywnie rozwiązać problem nadawania dziewczynkom imienia Inka i dostała w tej sprawie odpowiedź z Rady Języka Polskiego, na którą powołują się teraz kolejne pary chcące tak nazwać swoje córeczki.

- Inka to forma powstała jako zdrobnienie imienia „Inez”, jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego - wyjaśnia dr hab. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego, którą cytuje Radiozet.pl.

Sonda
Najlepsze imię dla dziecka to:
Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki