Uwaga na informację o wypadku w Energylandii! Nie dajcie się nabrać!

2021-06-14 16:08
energylandia
Autor: Materiały prasowe Kiedy otwarcie parków rozrywki? Kiedy otwarcie Energylandii?

Śmiertelny wypadek w Energylandii? Nic takiego nie miało miejsca, choć wiadomość o tym tytule odbiła się szerokim echem w internecie. Popularny link na Facebooku głosił, jakby na ternie parku rozrywki miało dojść do awarii rollercoastera, co rzekomo doprowadziło do śmierci jednej osoby. To oczywiście nieprawda, choć klikając w odnośnik, można się narazić na poważne konsekwencje. Nie chodzi jednak o zagrożenie życia czy zdrowia, lecz o potencjalną stratę... własnych danych. Tego typu wiadomości to kolejna, wyrafinowana metoda oszustów internetowych. Jak działa? Wyjaśniamy w tym artykule.

Wiadomość o rzekomym wypadku w Energylandii w Zatorze to próba wykradzenia danych, konkretnie chodzi o loginy i hasła do Facebooka. Dla własnego dobra należy po żadnym pozorem nie klikać w tę wiadomość. Na jakiej zasadzie funkcjonuje metoda oszustów? Wszystko szczegółowo wyjaśnia CERT Orange Polska: specjalistyczna jednostka odpowiedzialna za analizę zagrożeń w sieci.

CZYTAJ TEŻ: Tatry: Ewakuacja turystów! Bez wiedzy i sprzętu na Orlej Perci. Musiał ratować ich TOPR

- To nowa odmiana scamu, mającego na celu wykradnięcie poświadczeń logowania do Facebooka. Pod linkiem ma się znajdować "film z wypadku", a do jego obejrzenia musimy "potwierdzić wiek 18+, logując się na Facebooku". Po kliknięciu na monit zobaczymy faktycznie stronę logowania łudząco podobną od Facebookowej, osadzoną na fałszywej domenie - informują eksperci ds. bezpieczeństwa.

Tego typu posty można zwykle znaleźć na popularnych grupach typu Praca/Kupię/Sprzedam/Oddam/Zamienię, a także na wszelkich grupach lokalnych, miejskich czy osiedlowych. Nierzadko pojawiają się też na grupach tematycznych.

Po rzetelne i sprawdzone informacje najlepiej udać się na witryny sieciowe Super Expressu!

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Rola technologii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE