Uwaga! Niedźwiedź grasuje w Tatrach. Straż Graniczna: "Nielegalna migracja ze Słowacji"

2021-04-20 12:04 PAP ON
Pod salonem KIA niedźwiedź gonił mężczyznę. Uratował go autobus. Co to był za sprint [WIDEO]
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej odkryli tropy niedźwiedzia przekraczającego granicę polsko–słowacką na Podhalu. Tropy niedźwiedzia wędrującego leśnym traktem odbite na śniegu pogranicznicy sfotografowali i umieścili na swoim profilu społecznościowym.

"Mamy ślady nielegalnej migracji ze Słowacji. Odkryli je na Podhalu funkcjonariusze z Karpackiego OSG. Z racji tego, że przybysz jest duży - nawet ponad 300 kg i zapewne szuka pożywienia, mówimy tylko +Straż Graniczna wita i życzy miłego pobytu w Polsce+" – napisali we wtorek żartobliwie funkcjonariusze SG.

Czytaj też: Kraków: Dzik zaatakował psa! Oto efekty skomplikowanej operacji

Niedźwiedzie potrafią bez problemu pokonywać odległe trasy. Niezwykłym wyczynem wykazał się niedźwiedź nazwany Iwo, który w 2015 r. w czasie swej ponad trzytygodniowej wędrówki pokonał niemal 400 km z Tatr na Węgry i z powrotem przez Słowację dotarł w Bieszczady. Wędrówka Iwa była obserwowana przez przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego dzięki obroży telemetrycznej.

Niedźwiedzie brunatne są największymi ssakami zamieszkującymi Tatry. Żywią się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Czytaj też: Koronawirus. Ile nowych przypadków zakażeń wirusem COVID-19 w Krakowie i Małopolsce? [RAPORT, 20 kwietnia]

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

Policja informuje ludzi w Krakowie o konieczności pozostania w domu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE