Te biedronki mogą być groźne

i

Autor: spacebirdy / Wikipedia CC Te biedronki mogą być groźne

Uważaj na te biedronki! Gryzą i wywołują alergię! W Krakowie jest ich pełno

2018-10-10 19:15

Wraz ze wzrostem temperatury w Krakowie pojawiły się nietypowe biedronki. Ostatnio często siadają na parapetach lub wlatują nam do mieszkań. Warto być ostrożnym. To biedronki azjatyckie, które gryzą i mogą wywołać alergię.

Biedronki azjatyckie: reakcje alergiczne, zapalenie spojówek

Biedronka azjatycka znana jest także jako arlekin oraz harlekin. Jej łacińska nazwa to Harmonia axyridis. To odmiana bardziej agresywna i ekspansywna od znanego nam dobrze gatunku. Może gryźć oraz wywoływać alergię. Szuka miejsca, w którym będzie mogła przezimować, dlatego wlatuje do mieszkań. Często można ją spotkać na oknach lub kaloryferach. 

Czytaj też: Kraków: Poznał kobietę w klubie. Obudził się okradziony w swoim mieszkaniu

Biedronka azjatycka jest podobna do dobrze nam znanych biedronek. Żyje przeciętnie od 30 do 90 dni. Na ogół ma żółte, ale czasem także czerwone, czarne bądź pomarańczowe skrzydełka. Zdarzają się okazy bez kropek. Inne mają wyraźne czarne plamki z nierównomierną linią brzegów. Najczęściej kropek jest więcej niż siedem.

Biedronki azjatyckie pozostawiają ślady, które są trudne do usunięcia. Żółte kropelki hemolimfy mogą wywoływać reakcję alergiczną, zapalenie spojówek, pokrzywkę, a nawet astmę. Ukąszenia biedronki azjatyckiej są czerwone i swędzące.

Biedronka azjatycka w Polsce 

- H. axyridis pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji, ale do Polski dotarła nie bezpośrednio ze wschodu, lecz drogą okrężną przez Europę Zachodnią. Zanim jednak przystąpiła do kolonizacji Europy, zdążyła rozprzestrzenić się w prawie całej Ameryce Północnej. To właśnie na tym kontynencie zaczęła się ok. 20 lat temu światowa inwazja tego gatunku. Inwazja ta nie jest zjawiskiem naturalnym, lecz następstwem nieroztropnych manipulacji człowieka który, począwszy od 1916 roku, wielokrotnie próbował wypuszczać H. axyridis poza obszarem jej naturalnego występowania w celu biologicznego zwalczania mszyc i innych szkodników upraw - wyjaśnia na swoich stronach Centrum Badań Ekologicznych PAN. 

Inwazja biedronki azjatyckiej jest niekorzystna dla środowiska naturalnego i człowieka. 

Czytaj też:

>>> Balice: Zatrzymano nielegalnych migrantów z Iranu. Podrobione dokumenty kupili u przemytnika w Grecj

>>> Kogo wybralibyście na prezydenta Krakowa, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? [GŁOSOWANIE]

Zobacz TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki