W Krakowie w samo południe 25.03.2020 zabił DZWON ZYGMUNT! O co chodzi? Dlaczego biją dzwony w Krakowie?

2020-03-25 10:55 AC
W Krakowie w samo południe zabije DZWON ZYGMUNT! O co chodzi?
Autor: Wikimedia Commons

Dzwon Zygmunt zabił punktualnie o godzinie 12 w środę, 25.03.2020. Dlaczego w Krakowie biją dzwony? Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski poprosił księży o uruchomienie kościelnych dzwonów w środę w południe. Wszystko po to, by połączyć się w modlitwie z papieżem i poprosić Boga o powstrzymanie pandemii koronawirusa.

Dlaczego biją dzwony w Krakowie 25.03.2020?

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, abp Marek Jędraszewski poprosił księży i wiernych świeckich Archidiecezji Krakowskiej o odmówienie w kościołach i domach modlitwy "Ojcze nasz" i "Anioł Pański" w środę 25 marca o godz. 12.00. Metropolita krakowski poprosił także o uruchomienie kościelnych dzwonów w tym czasie.

- Bardzo proszę, aby w najbliższą środę w południe zarówno w każdym kościele Archidiecezji Krakowskiej, jak i w prywatnych domach zostały odmówione w łączności z Ojcem Świętym modlitwy "Ojcze nasz" i "Anioł Pański". Proszę także, aby do tych modlitw dołączyły się dostojne dźwięki kościelnych dzwonów w naszych parafiach, począwszy od Dzwonu "Zygmunt" krakowskiej Katedry, głosząc wszystkim, że od chwili anielskiego zwiastowania i od "Fiat" Maryi, Dziewicy Przenajświętszej, sam Jednorodzony Syn Boży stał się Człowiekiem i zamieszkał między nami. On jest naszym Zbawicielem i naszym pokojem - zaapelował arcybiskup Marek Jędraszewski.

Dlaczego bije Dzwon Zygmunt 25.03.2020?

Sekret dzwonu Zygmunt tkwi w niskich tonach. Dzięki nim nie ogłusza osób, które znajdują się blisko jego serca, kiedy dzwoni. Może być za to słyszany z odległości nawet 30 kilometrów. Dzwon Zygmunt bije w najważniejszych dla Polski chwilach.

 "Ten spiżowy kolos został odlany w Krakowie w 1520 roku przez ludwisarza z Norymbergi – Hansa Behema i zawieszony na specjalnie do tego celu nadbudowanej starej wieży obronnej Zamku Królewskiego na Wzgórzu Wawelskim. Pierwszy raz dźwięk Dzwonu Zygmunt krakowianie usłyszeli 13 lipca 1521. Fundatorem dzwonu był król Zygmunt I Stary, w zamyśle którego „nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. W czasach niewoli urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych" - informuje Katedra Wawelska.

Koronawirus w Krakowie. Czytaj najnowsze informacje:

Posłuchaj, jak można zarazić się koronawirusem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
COVID-19 oczami dzieci

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.