Koronawirus. W Małopolsce zostały tylko CZTERY respiratory. Dramatyczne dane

2020-10-27 9:04 AC
Koronawirus. W Małopolsce zostały tylko CZTERY respiratory. Dramatyczne dane
Autor: archiwum se.pl zdjęcie ilustracyjne

Dramatycznie wyglądają najnowsze dane dotyczące epidemii koronawirusa w Małopolsce. W regionie zajęta jest większość łóżek oraz dostępnych respiratorów dla pacjentów z COVID-19 - wynika z informacji przekazanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Jak podają służby wojewody, aktualnie zajętych jest 1907 z 2280 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem (83% wszystkich miejsc). Z kolei z pomocy respiratorów korzysta 188 mieszkańców regionu, a wolne są jedynie cztery urządzenia.

Będą szpitale tymczasowe i kolejne respiratory

Tymczasem w poniedziałek rozpoczął funkcjonowanie szpital tymczasowy, urządzony w kompleksie dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Drugi krakowski szpital tymczasowy ma powstać w hali EXPO Kraków. Ponadto od początku tygodnia krakowski szpital MSWiA przyjmuje tylko pacjentów z COVID-19.

W sobotę wieczorem do województwa małopolskiego dostarczona została kolejna partia sprzętu z Agencji Rezerw Materiałowych. 15 palet obejmowało 50 respiratorów, 50 kardiomonitorów oraz koce i fartuchy. Wcześniej dostarczony został też zapas 40 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji. Sprzęt ma zostać przeznaczony do walki z koronawirusem w szpitalach tymczasowych.

Służby poinformowały w poniedziałek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1144 osób w regionie. Ponownie do największej liczby zakażeń doszło w Krakowie, gdzie zachorowało 231 osób. Cztery kolejne osoby zmarły.

Ogromne kolejki po darmowy test na koronawirusa