W Krakowie wyłączyli kasowniki. Komunikacją miejską pojedziesz za darmo

2021-09-22 7:50
W Krakowie wyłączyli kasowniki. Komunikacją miejską pojedziesz za darmo
Autor: Mach240390/CC BY 3.0/wikipedia W okazji Dnia Bez Samochodu mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z darmowych przejazdów autobusami i tramwajami.

Dzisiaj (22 września) kasowniki w pojazdach krakowskiej komunikacji miejskiej zostały wyłączone. Nie są potrzebne, ponieważ mieszkańcy mogą korzystać z darmowych przejazdów autobusami i tramwajami. W taki sposób Kraków obchodzi Europejski Dzień Bez Samochodu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu dobiega końca. Jego zwieńczeniem jest Dzień Bez Samochodu, który przypada w środę, 22 września. W tym dniu wiele miast w Polsce organizuje akcje promujące przejazdy komunikacją zbiorową. Również Kraków zachęca mieszkańców, by przesiąść się z prywatnych samochodów do autobusów i tramwajów, dlatego dzisiaj obowiązują darmowe przejazdy na wszystkich liniach dziennych oraz nocnych. Pozostawienie samochodów na parkingach i w garażach ma się przyczynić do zmniejszenia korków w mieście i zmniejszenia emisji spalin. 

PRZECZYTAJ: Kraków. Posypią się mandaty dla podróżnych. Nie chodzi o brak biletów

Jak podaje krakowski magistrat, z pomiarów natężenia ruchu na trasach wlotowych do Krakowa z 2017 r. wynika, że do miasta każdego dnia wjeżdża blisko 250 tys. pojazdów, z czego ok. 40 tys. przejeżdża przez miasto ruchem tranzytowym. Wśród tych samochodów około 16 tys. porusza się przez centrum miasta. W 2020 r. na 1000 mieszkańców Krakowa przypadało 680 pojazdów.

ZOBACZ: Kraków. Wybuch zerwał na równe nogi mieszkańców Lipińskiego! Za oknem zobaczyli to [ZDJĘCIA]

Sonda
Komunikacja miejska powinna być bezpłatna?
Tak powstrzymali terrorystów. Ważne ćwiczenia w Krakowie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE