W Małopolsce zawyją syreny. Tak uczczą Powstanie Warszawskie

2021-07-31 6:00
Dlaczego w Przemyślu wyją syreny? Usłyszymy je w całym regionie
Autor: wikimedia.org Dlaczego w Przemyślu wyją syreny? Usłyszymy je w całym regionie

W niedzielę, 1 sierpnia w Małopolsce zawyją syreny alarmowe. Sygnał będzie emitowany od godz. 17.00 przez trzy minuty. To wyraz hołdu dla Powstańców Warszawskich, który 77 lat rozpoczęli w stolicy Polski walkę z niemieckimi okupantami. Krakowskie obchody tej rocznicy rozpoczną się na Rynku Głównym, przed Bazyliką Mariacką.

Dźwięk syren alarmowych uczci w Małopolsce bohaterów Powstania Warszawskiego. Będzie on emitowany przez trzy minuty w niedzielę (1 sierpnia) od godz. 17.00, czyli o godzinie "W". To właśnie o tej porze 1 sierpnia 1944 roku Powstańcy Warszawscy rozpoczęli walkę z niemieckimi okupantami. - W najbliższą niedzielę, dokładnie o godzinie siedemnastej, bez względu na to, gdzie akurat będziemy – zatrzymajmy się. W naszej codzienności zróbmy chwilę przerwy, by myślami powrócić do wydarzeń z 1944 roku. Z pewnością każdy znalazłby powód do szczególnej zadumy nad tamtymi wydarzeniami. Wszyscy niesiemy dziedzictwo Powstańców w swoich sercach – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Krakowskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się minutą ciszy na Rynku Głównym, przed Bazyliką Mariacką. Następnie w Bazylice zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność. Uroczystości będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. O godz. 18.30 odbędzie się uroczystość z udziałem Wojska Polskiego przed grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. W programie obchodów zawarto: odegranie hymnu państwowego, przemówienia, Apel Poległych oraz składanie kwiatów. W trakcie uroczystości Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski odbierze z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity ppłk Ryszard Brodowski, honorowy prezes Okręgu Małopolskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

PRZECZYTAJ: Kraków: 80-latek był krok od śmierci. Zdążyli w ostatniej chwili

W Małopolsce zawyją syreny. Tak uczczą Powstanie Warszawskie
Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki Program obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Krakowie

ZOBACZ: Tatry. Pogoda na weekend. Fatalne wieści dla turystów

Pożar w autobusie, którym jechał Paweł Fajdek
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE