W Polsce powstanie wkrótce ELEKTROWNIA JĄDROWA? Podpisano ważny dokument!

2019-10-22 8:30
Rówieńska Elektrownia Jądrowa, Warasz
Autor: East News Elektrownia w miejscowości Warasz

Wiele wskazuje na to, że już za kilka lat w Polsce powstanie pierwsza mała elektrownia jądrowa. Wszystko za sprawą Michała Sołowowa, najbogatszego Polaka i właściciela chemicznego koncernu Synthos w Oświęcimiu. Zakład podpisał porozumienie z GE Hitachi Nuclear Energy dotyczące budowy małych reaktorów jądrowych w Polsce. Pierwszy z nich mógłby powstać już za kilka lat w zachodniej Małopolsce.

Mowa o małej elektrowni jądrowej o mocy 300 MW, która mogłaby powstać w Polsce. Oświęcimski Synthos i amerykańsko-japoński GE Hitachi Nuclear Energy zdecydowali o zbadaniu potencjału budowy małego reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300. Według informacji do których dotarła Rzeczpospolita, reaktor mógłby powstać właśnie w Oświęcimiu, na terenie zakładów chemicznego giganta. 

Podpisane porozumienie ma formę Memorandum of Understanding.

- Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji - powiedział Michał Sołowow cytowany przez GEH. 

Jak dodał, wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na polski przemysł i państwo.

Chemiczny gigant

Synthos jest jednym z największych przedsiębiorstw chemicznych w Polsce. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania. W dwóch zakładach firmy - w czeskich Kralupach i w Oświęcimiu pracuje około 3300 osób. 

W ciągu trzech najbliższych lat firma zainwestuje w rozwój 2 miliardy złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE