W środę protest przez magistratem w Krakowie! Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu drogi S7

i

Autor: sumanamul15/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne / Mieszkańcy Swoszowice nie chcą, by planowany fragment S7 przebiegał przez ich dzielnicę.

W środę protest przed magistratem w Krakowie! Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu drogi S7

2022-04-26 14:54

W środę (27 kwietnia) pod krakowskim magistratem odbędzie się protest w sprawie budowy drogi S7, mającej łączyć Kraków z Myślenicami. W akcję zaangażowani są przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy Swoszowice, którzy nie chcą, by inwestycja była realizowana w pobliżu ich domów. Podczas jutrzejszej sesji, radni mają debatować nad przebiegiem spornej drogi.

W środę protest przed magistratem w Krakowie! Mieszkańcy nie chcą takiego przebiegu drogi S7

Budowa odcinka drogi S7, łączącego Kraków z Myślenicami to niekończąca się epopeja. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wskazuje, że po raz pierwszy budowę drogi ekspresowej na odcinku Kraków - Zakopane wskazano w dokumentach rządowych już w 1963 roku. Od 1996 r. odcinek Kraków - Myślenice widnieje w dokumentach jako część ciągu drogi ekspresowej S7. Budowa tej drogi jest konieczna, by odciążyć DK 7, czyli popularną "Zakopiankę". Natężenie ruchu na krajowej "siódemce" będzie - zdaniem GDDKiA - jeszcze wzrastać, a w sezonie wakacyjnym droga staje się niedrożna. Dochodzi na niej również do dużej liczby wypadków. GDDKiA przygotowała sześć wariantów przebiegu nowej drogi i wszystkie one budzą protesty mieszkańców, których domostwa znajdują się w pobliżu planowanej inwestycji.

W tej sprawie jutro (27 kwietnia) godz. 9.30 przed Urzędem Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4) protestować będą mieszkańcy Swoszowic. Domagają się oni zaprzestania prac nad wariantami przebiegu drogi, oznaczonymi numerami od 1 do 5. Z inicjatywy radnego Michała Starobrata do rezolucji Rady Miasta Krakowa w sprawie budowy S7 Kraków-Myślenice została zgłoszona poprawka wzywająca do zaprzestania prac nad wariantami 1-5. Taka opcja uzyskała najwięcej głosów w ankiecie umieszczonej w mediach społecznościowych radnego, choć niewiele mniej wskazań dostała propozycja wzywająca do zaprzestania prac nad wszystkimi sześcioma wariantami przebiegu drogi S7, przygotowanymi przez GDDKiA. 

PRZECZYTAJ: Alwernia: Ranił żonę i dziecko, a potem przebił się nożem samurajskim. Dariusz A. odpowie za usiłowanie zabójstwa

- Dochodzą do mnie głosy, że setki, tysiące ludzi nie chce, aby S7 Kraków-Myślenice realizowana była w wariantach 1-5 przez naszą dzielnicę, ale mała grupa osób jest w stanie poświęcić swój czas i dać temu wyraz uczestnicząc w środowym proteście. Jeżeli tak będzie, nie miejcie pretensji, że za kilka lat będziemy mieli wysiedlenia, wykupy, wyburzenia, a w ostateczności doskonały widok na sześciopasmową drogę ekspresową. Bardzo Was proszę, jako radny, jako mieszkaniec dzielnicy Swoszowice, Wasz bliższy lub dalszy sąsiad przyjdźcie na protest w środę na 9:30 przed UMK Plas Wszystkich Świętych 3-4 - wspólnie jeszcze możemy coś zmienić - napisał na FB krakowski radny Michał Starobrat. 

ZOBACZ: Wywozili lawetą samochody z Krakowa. Policja zrobiła nalot na "dziuplę" [WIDEO]

Sonda
Czy zgadzasz się protestem mieszkańców Swoszowic?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE