Wiśniowa: Zadała babci śmiertelny cios. Co dalej z 14-latką?

2021-09-27 17:26
Moją mamę zabiła 14- letnia wnuczka
Autor: ART SERVICE Moją mamę zabiła 14- letnia wnuczka

69-letnia Władysława D. z Wiśniowej zginęła z rąk wnuczki. Do tragedii doszło w piątek 24 września. Prokuratura potwierdza, że 14-letnia Patrycja D. zadała swojej babci śmiertelny cios w klatkę piersiową. Zakrwawioną matkę, leżącą na progu domu znalazła jej córka, która przybiegła zaalarmowana odgłosami awantury. Jaki los może czekać 14-latkę?

"Zobaczyłam mamę leżącą na progu domu, w którym mieszkała wraz z synem, synową, wnuczką i wnukiem" – opowiada nam pani Beata i pokazuje miejsce w którym znalazła mamę. To wyłożony płytkami ganek, z którego wchodzi się do salonu. Znajdują się tu także schody prowadzące na górę. Córka nieżyjącej kobiety wciąż jest w szoku. - Usłyszałam krzyki, pobiegłam zobaczyć co się stało. Zobaczyłam mamę a na niej siedzącą moją bratanicę z nożem w ręku. Usłyszałam jak mówi: "Skończę to co zaczęłam"- relacjonuje pani Beata. Jak dodaje, udało jej się odciągnąć Patrycję. Podejrzewa, że być może uniemożliwiła jej zadanie kolejnych ciosów.

Podejrzewam, że Patrycja mogła schodzić z góry, a na dole natknęła się na mamę. Czy wtedy padło jakieś słowo, które rozpętało awanturę? Nie wiem? – mówi. To właśnie pani Beata wezwała pomoc. Niestety, życia jej mamy nie udało się uratować. Prokuratura zabezpieczyła na miejscu dowody, przesłuchała świadków.

Dziś Prokuratura Rejonowa prowadząca postępowanie przekazała do Sądu Rodzinnego w Myślenicach akta w tej spawie – mówi nam Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Na tym kończy się rola prokuratury, teraz o wszystkich dalszych czynnościach i losie Patrycji będzie decydował sąd, który będzie prowadził postępowanie przeciwko nieletniej.

Tymczasem Patrycja D. została umieszczona w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym. Co jej grozi? Wachlarz możliwości jest szeroki. Zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich sąd może udzielić upomnienia nieletniemu, zobowiązać do naprawienia wyrządzonej szkody, przeproszenia, wykonania pracy na rzecz pokrzywdzonego (…)ustanowić nadzór kuratora, organizacji młodzieżowej lub społecznej, umieścić nieletniego w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, rodzinie zastępczej, zakładzie poprawczym.

Tata Patrycji w rozmowie z Super Expressem opowiada, że córka to spokojna i raczej zamknięta w sobie dziewczynka. Z kolei jej ciocia dodaje, że unikała rodzinnych spotkań, być może była wstydliwa. Rodzina ma w okolicy dobrą opinię. Jednak jej członkowie przyznają, że był konflikt pokoleniowy, a starsza pani miała być impulsywna. Policja nie była jednak wzywana do interwencji.

Nigdy w tej rodzinie nie było żadnych zgłoszeń ani interwencji – mówi Sebastian Gleń, rzecznik prasowy KWP w Krakowie.

Morderstwo w Wiśniowej, wnuczka zabiła babcię
Sonda
Czy kary za najcięższe przestępstwa powinny być wyższe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE