Wybory 2019. Marta Patena - kim jest, dane, statystyki [SYLWETKA]

2019-09-16 7:00 Amadeusz Calik
Marta Patena
Autor: Facebook

Wybory do Sejmu zbliżają się wielkimi krokami. Zastanawiasz się na kogo zagłosować w wyborach 2019? Chcesz bliżej poznać kandydatów, którzy startują w tegorocznych wyborach parlamentarnych? Zobacz sylwetki kandydatów w wyborach 2019. Kim jest Marta Patena, kandydatka PSL do Sejmu?

Wybory 2019: Marta Patena - kim jest?

Tegoroczną trójką na liście Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu 13, obejmującym Kraków, Olkusz i Miechów jest Marta Patena - doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Problematyki Bioelektromagnetycznej. Zajmuje na liście trzecie miejsce zaraz za Agnieszką Ścigaj i Piotrem Kempfem.

Według informacji Urzędu Miasta Krakowa, Marta Patena jest absolwentką matematyki i fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także zarządzania na Politechnice Krakowskiej. Jest aktywnym samorządowcem - od 1998 roku pełni stanowisko Radnej Miasta Krakowa kadencji: III, V, VI i VII.

Od 2007 roku współpracuje z grupami mieszkańców Miasta, którzy protestują przeciwko niekontrolowanej budowie i rozbudowie stacji bazowych telefonii komórkowej (SBTK) bez wymaganych prawem pozwoleń.

Kim jest Marta Patena?

Była współautorką trzech Uchwał, w których Rada Miasta Krakowa, z inicjatywy mieszkańców, apelowała w Rezolucjach w 2012, 2014 i 2015 roku, do Władz Parlamentarnych i rządowych oraz Prezesa UKE o zainicjowanie zmian legislacyjnych, które zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, pozwolą na rozwój najnowszych technologii przy jednoczesnej ochronie naszego zdrowia przed niepożądanymi skutkami nadmiernej ekspozycji na sztuczne pola elektromagnetyczne - czytamy w komunikacie UMK.

Od 2016 roku uczestniczyła w pracach, powołanego z inicjatywy Prezydenta RP, Zespołu ds. PEM, który miał wypracować propozycje zmian legislacyjnych.

Wybory 2019: kiedy się odbędą?

Wybory parlamentarne 2019 to najbliższe wybory do Sejmu i Senatu, których data została wyznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z postanowieniem głowy państwa odbędą się one 13 października w całym kraju. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Zgodnie z kodeksem wyborczym obywatele uprawnieni do głosowania wybiorą w nich 460 posłów i 100 senatorów.