Matury 2

i

Autor: KATARZYNA ZAREMBA/SUPER EXPRESS Matura 2022

Wyniki matury 2022

Wyniki matur 2022 już 5 lipca! Od której godziny i gdzie sprawdzić wynik matury? Zobacz, jak się zalogować

2022-07-05 8:13

Wyniki matury 2022 już 5 lipca. Zdający już niecierpliwie czekają, by dowiedzieć się, czy zdali maturę i jak im poszło. Od której i gdzie będzie można sprawdzić wyniki matury 2022? W tym artykule wyjaśniamy, jak zalogować się do serwisu ZIU, by sprawdzić wyniki, a także co zrobić, żeby się odwołać.

Matura 2022: wyniki matur już 5 lipca! Jak się zalogować, żeby je sprawdzić?

Matury 2022 odbyła się w maju, uczniowie nie mogą się już doczekać, kiedy poznają wyniki. W ciągu ostatnich tygodni trwało sprawdzanie arkuszy CKE przez egzaminatorów. Jak wynika z harmonogramu opublikowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, wyniki matury 2022 zostaną ogłoszone 5 lipca. Jednocześnie, oprócz informacji o wynikach, CKE przekaże szkołom świadectwa i aneksy. Dzięki temu, 5 lipca 2022 zdający otrzymają świadectwa, aneksy i informacje o wynikach. Swoje rezultaty uczniowie będą mogli sprawdzić, logując się na konta w systemie ZIU (https://wyniki.edu.pl/login). Można to zrobić za pomocą loginu i hasła udostępnionego przez szkołę, a także przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu, czy bankowości elektronicznej. Od której godziny można się logować, żeby sprawdzić wyniki matury 2022? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu poniżej.

Czytaj także: Przecieki na maturze 2022. Czy matura zostanie unieważniona? Jakie są konsekwencje?

Od której godziny będą dostępne wyniki matur 2022?

Jak informuje CKE, wyniki matury 2022 mają zostać udostępnione na indywidualnych kontach uczniów w serwisie ZIU od godziny 8.30. Z kolei po godz. 10:30 mają zostać ogłoszone ogólnopolskie wyniki. Uczniowie, którzy po zapoznaniu się ze swoimi rezultatami, nie zgadzają się z wynikiem matury 2022, mają prawo do odwołania. Polega to na możliwości obejrzenia swojej pracy - arkusza CKE ocenianego przez egzaminatora. Wniosek o wgląd do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej z matury 2022 składa się do dyrektora właściwej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Szczegóły dotyczące takiego odwołania publikują na swoich stronach poszczególne OKE.

Sonda
Czy zdasz maturę 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE