Zabójstwo na krakowskiej Olszy

Zabili go, a ciało schowali pod posadzką. Policja ustala tożsamość ofiary zabójstwa sprzed 20 lat

2022-07-27 19:44

Małopolska policja ustala tożsamość mężczyzny, zamordowanego przed 20 laty, którego szczątki odnaleziono dwa lata temu na krakowskiej Olszy. Śledczy apelują o kontakt do osób, które rozpoznają wizerunek tego człowieka, lub mają jakiekolwiek informacje w tej sprawie. Szczegóły w materiale.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. "Publikujemy odtworzony wizerunek denata i prosimy o zgłaszanie się osób, które go rozpoznają, ale także świadków, którzy mają informacje na temat okoliczności, w jakich doszło do zabójstwa i osób powiązanych z tą zbrodnią" - przekazał PAP w środę rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Funkcjonariusze ponad dwa lata temu - weryfikując swoje ustalenia - natrafili na znajdujący się pod posadzką budynku na krakowskiej Olszy szkielet mężczyzny. Ze wstępnych oględzin wynikało, że człowiek ten został zabity strzałem w głowę z broni palnej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nocna makabra w centrum Krakowa. Ciało Białorusina leżało na ulicy. Jest przełom w sprawie [WIDEO]

W sprawie wszczęte zostało prokuratorskie śledztwo, a policja rozpoczęła analizę pojawiających się informacji i wątków. Z ustaleń tych wynikało, że ofiara zabójstwa wywodziła się ze środowiska przestępczego działającego w mieście w latach 90.

"Te ustalenia pokrywały się z wynikami badania szczątków przez specjalistów Zakładu Medycyny Sądowej, jak również Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, które określały czas zabójstwa na lata 90. (1995-1999)" - relacjonował rzecznik policji. Jak dodał Gleń, "trwają ustalenia dotyczące sprawcy bądź sprawców zabójstwa".

DNA ofiary porównywano z bazą DNA osób zaginionych, ale nie przyniosło to żadnego rezultatu. "Na podstawie opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej, jak również antropologii - w tym m.in. na podstawie właściwości zapisanych w kodzie genetycznym - wykonano rekonstrukcję twarzy ofiary" - wyjaśnił rzecznik.

ZOBACZ: 6-latek z Ukrainy spadł z balkonu! Chłopiec nie żyje. Horror w Szczawie

Z ustaleń tych wynika, że w chwili śmierci mężczyzna miał około 40 lat, 176 cm wzrostu i ważył około 70 kg. Informacje o nim, a także zdjęcie jego zrekonstruowanej twarzy przekazane zostały do wszystkich jednostek policji w kraju - tożsamość jednak wciąż nie została ustalona.

Policja apeluje, aby wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat tożsamości mężczyzny, a także okoliczności jego śmierci oraz wiedzę na temat sprawcy lub sprawców tego przestępstwa, skontaktowały się z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Kontakt z policją możliwy jest pod nr tel.: 47 835 86 90. Służby gwarantują zgłaszającym pełną anonimowość.

CZYTAJ: Policjant zastrzelił Darka. Dramat rodziny trwa. Co robi prokuratura?

Policyjny dron ścigał sprawców podpalenia.
Sonda
Jak oceniasz pracę polskiej policji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki