Dziecko w nagrzanym samochodzie

i

Autor: Shutterstock Dziecko w nagrzanym samochodzie

Malutka dziewczynka zostawiona w nagrzanym samochodzie. Ojciec był na zakupach

2022-06-22 8:01

Podczas fali upałów, które w ostatnich dniach nawiedziły Małopolskę, w Zatorze doszło do niebezpiecznej sytuacji spowodowanej nieodpowiedzialnością 39-letniego mężczyzny. Zostawił on swoją dwuletnią córkę w nagrzanym aucie, a sam wybrał się na zakupy. Płaczące dziecko zauważyła przypadkowa kobieta, która pomogła je uspokoić i wezwała policję.

Zator: Malutka dziewczynka zostawiona w nagrzanym samochodzie. Ojciec był na zakupach

W sobotę (18 czerwca), podczas minionej fali upałów doszło w Zatorze (powiat oświęcimski) do niebezpiecznej sytuacji. Na parkingu przy ulicy Słowackiego, przypadkowa kobieta zobaczyła wewnątrz jednego z samochodów płaczące dziecko. Pojazd miał uchyloną szybę, jednak w środku był nagrzany, a w pobliżu nie było rodziców dwulatki. Kobieta weszła więc do środka auta i zajęła się uspakajaniem dziewczynki, a na miejsce wezwała mundurowych. Po kilkunastu minutach na parkingu zjawił się ojciec dziecka. Okazał się nim 39-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna usprawiedliwiał się, że kiedy poszedł po zakupy dziecko spało. Takie tłumaczenie nie przekonało policjantów, którzy nałożyli na cudzoziemca mandat karny.

W przypadku gdyby doszło do narażenia życia lub zdrowia dziecka, np. gdyby dziecko wyszło z pojazdu na ulicę lub gdyby pozostawało w nagrzanym, szczelnie zamkniętym samochodzie, wtedy wobec rodzica wszczęte zostałoby postępowanie z art. 160 par. 2 kodeksu karnego w związku z popełnieniem przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia dziecka nad którym miał obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

PRZECZYTAJ: Pociągi z Krakowa do Zatora pojadą częściej. Polregio uruchomi składy Energylandia Bis

Upały chwilowo odpuściły, jednak policjanci apelują do rodziców i opiekunów o rozsądek i zapewnienie odpowiedniej opieki swoim dzieciom. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie krótki czas, nie zostawiajmy swoich pociech samych.

Z kolei do osób postronnych funkcjonariusze apelują o natychmiastową reakcję w chwili, gdy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału. Wystarczy powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia należy stłuc szybę, najlepiej tą która znajduje się najdalej od pasażera.

ZOBACZ: Groził nożem pracownikowi sklepu i wybiegł z gotówką. Sprawca rozboju w Krakowie zatrzymany

Sonda
Twój sposób na upały to:
Brańsk (woj. podlaskie). Mąż i ojciec podpalił dom swojej rodziny. Radosław P. (47 l.) został zatrzymany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE