OSP Balice

i

Autor: Art Service/Super Express OSP Balice

Dramat na A4

Zginął strażak OSP w Balicach. Zarzut spowodowania wypadku i tymczasowy areszt dla 21-letniego Węgra

2022-09-29 21:26

Do tragedii doszło w nocy z poniedziałku na wtorek (z 26 na 27 września) na autostradzie A4. Zginął 37-letni Andrzej, strażak OSP, a jego żona strażaczka została ciężko ranna. Prokuratura postawiła 21-letniemu kierowcy z Węgier zarzut spowodowania wypadku. Sąd zastosował wobec podejrzanego areszt na dwa miesiące. Szczegóły poniżej.

Jak przekazał w czwartek (29 września) Polskiej Agencji Prasowej rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko, zastosowany areszt na dwa miesiące zostanie uchylony pod warunkiem wpłaty kwoty określonej przez sąd. Przypomnimy, do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z poniedziałku na wtorek (z 26 na 27 września), na autostradzie A4 w rejonie Balic. Po kolizji samochodu osobowego z łosiem do zabezpieczenia uszkodzonego pojazdu i zwierzęcia znajdujących się na pasie awaryjnym skierowane zostały trzy załogi straży pożarnej z PSP JRG Kraków, OSP Balice i OSP Morawica. Jako pierwsi dotarli strażacy z OSP Balice. Troje strażaków przeszło przez bariery na pas awaryjny na kierunku Katowice – Kraków, gdzie rozpoczęli zabezpieczanie miejsca zdarzenia oraz udzielili pomocy osobie poszkodowanej.

Tragiczna śmierć strażaka OSP Balice

Od strony Katowic prawym pasem ruchu nadjechał samochód, którego kierujący się zatrzymał, jednak uderzył w niego inny kierowca, 21-letni Węgier. Po zderzeniu samochód zjechał na pas awaryjny, gdzie najechał na strażaków z OSP Balice. 37-letni Andrzej, strażak OSP poniósł śmierć na miejscu. Jego żona, które również uczestniczyła w akcji jako strażak OSP Balice, odniosła poważne obrażenia i została zabrana do jednego z krakowskich szpitali. Trzeci strażak został zaopatrzony w szpitalu i wypisany do domu.

Odznaczenie dla zmarłego strażaka

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita poinformował, że na jego wniosek premier Mateusz Morawiecki przyznał rentę specjalną dla czworga dzieci strażaka. Comiesięczną rentę specjalną dzieci będą otrzymywać od 1 października 2022 r. do czasu kontynuowania nauki w szkole, do osiągnięcia 25. roku życia. Renta będzie wypłacana niezależnie od innych świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Wojewoda wystąpił także do prezydenta RP Andrzeja Dudy o nadanie druhowi Andrzejowi pośmiertnie Złotego Krzyża Zasługi za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej. Wojewoda małopolski wystąpił także do Stalexportu – administratora autostrady – o pilne odniesienie się do okoliczności, które przyczyniły się do wypadku, tzn. wtargnięcia na jezdnię dużego, dzikiego zwierzęcia.

Pomoc dla rodziny

Zmarły strażak na co dzień był listonoszem. Pomoc dla jego rodziny uruchomiła także Poczta Polska. Środki na wsparcie rodziny druha można wpłacać na numer konta Fundacji "Pocztowy Dar": 09 1320 1104 3014 4239 2000 0006 z dopiskiem "pomoc dla dzieci pocztowego Strażaka".

Lekarz Jacek Huk o śmiertelnym wypadku, który spowodowała w Rzeszowie
Sonda
Czy boisz się śmierci?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają