Rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża. W 1991 roku odwiedził Olsztyn [WSPOMNIENIE]

2020-10-16 13:11 SCH
Papież Jan Paweł II kochał góry i Małopolskę
Autor: Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

W 2020 roku obchodzimy 42. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na papieża. Karol Wojtyła został papieżem dokładnie 16 października 1978 r. Z tej okazji przybliżamy kulisy jego papieskich pielgrzymek do ojczyzny, a było ich osiem. Raz Karol Wojtyła zawitał do Olsztyna. Papież od 1 grudnia 2004 r. jest też honorowym obywatelem miasta.

Jan Paweł II. Wierni go kochali

Żaden inny papież nie zjednywał sobie tłumów tak jak Jan Paweł II. Kochali go nie tylko katolicy. Wyznawcy innych religii również cenili polskiego papieża, m.in. za dialog między religiami. Podczas licznych podróży apostolskich jego słów słuchały miliony. W prostych słowach ewangelizował i próbował nawracać grzeszników. Wielokrotnie jednak żartował w swoich przemówieniach i nie stronił od wspomnień z młodości, szczególnie, gdy przyjeżdżał do Polski.

Krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku, w trzecim dniu konklawe, w ósmym głosowaniu. Biały dym unoszący się nad Watykanem sygnalizował, że kościół na nowego następcę św. Piotra.

Karol Wojtyła, już jako Jan Paweł II wyszedł wieczorem na balkon bazyliki świętego Piotra i wygłosił pierwsze przemówienie do wiwatujących tłumów. - Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej - powiedział nowy papież Polak.

W 1991 roku Jan Paweł II przyjechał do Olsztyna

Jan Paweł II pielgrzymował do Polski 8 razy. Raz przyjechał do Olsztyna. Miało to miejsce w 1991 roku przy okazji czwartej podróży apostolskiej do naszego kraju. W dniach 1–9 czerwca papież odwiedził również Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Białystok, Włocławek, Płock i Warszawę.

W Olsztynie papież Jan Paweł II spędził dwa dni (5- 6 czerwca 1991 r.). Uroczyste przywitanie miało miejsce na lotnisku w Dajtkach. Podczas wizyty Karol Wojtyła poświęcił Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum", a także spotkał się z chorymi dziećmi i pracownikami Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego. Z kolei w parku przy stadionie pobłogosławił wiernych ówczesnej diecezji warmińskiej.

Obchody 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II

18 maja 2020 roku minęło 100 lat od narodzin Karola Wojtyły, znanego na całym świecie jako papież Jan Paweł II. Obchody rocznicy 100. urodzin miały być huczne, jednak ze względu na epidemię koronawirusa, uroczystości były skromne. Nieoficjalne informacje mówiły nawet o wizycie papieża Franciszka w Wadowicach.

100. rocznica urodzin Papieża

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.