8 marca obchodzimy w Polsce Dzień Kobiet. Jak świętują kobiety na całym świecie?

2021-03-07 7:00 sch
Kobiety
Autor: Pixabay 8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. Jak świętują kobiety na całym świecie?

Już w poniedziałek, 8 marca, obchodzić będziemy Dzień Kobiet. Panie z całego kraju będą obdarowywane kwiatami, słodyczami i prezentami przez członków rodziny, przyjaciół, a także kolegów z pracy. A jak Dzień Kobiet jest obchodzony na całym świecie? Czy kobiety w innych krajach, tak jak w Polsce, świętują swój dzień 8 marca? Co jest wymarzonym prezentem? Sprawdź szczegóły!

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. Obecnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii i Tunezji.

W Dzień Kobiet mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.W niektórych krajach dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom. Jak świętowany jest Dzień Kobiet na całym świecie?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Piramidy, konkurs krzyku i kwatera Hitlera. Tego nie wiedziałeś o Mazurach! [GALERIA]

Dzień Kobiet na świecie. "Babskie" wieczory w Portugalii, w Rosji dzień wolnego

W Rosji 8 marca jest dla kobiet dniem wolnym od pracy. Panie dostają gałązki akacji srebrzystej i wznoszą toast szampanem. W Portugalii i Rumunii na ogół panie świętują Dzień Kobiet bez panów. Organizują sobie tzw. "babski wieczór" - w noc 8 marca spotykają się na przyjęciu wyłącznie kobiecym gronie. We Włoszech obchody 8 marca zaczynają się już tydzień wcześniej. Na murach i słupach wiszą plakaty oraz ulotki symbolizujące święto.

W Chinach paniom należy się pół dnia wolnego w pracy, a wiele sklepów oferuje specjalne zniżki. Z kolei Wietnam obchodzi to święto dwa razy w roku – 8 marca i 20 października. Wielka Brytania stawia na edukację i szerzenie wiedzy o kobietach, których dokonania zapisały się na kartach historii. W niektórych krajach Dzień Kobiet jest zabroniony m.in. w Iranie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Mazury jak Dolina Muminków? Tu też mają Bukę! Kraina Tysiąca Jezior pełna upiorów i demonów! [GALERIA]

dr Łukasz Jankowski: Najgorsze wspomnienie tego roku? Dwie reanimacje w jednym czasie [Super Raport]
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE