Alarm na Warmii i Mazurach! Trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach

2021-06-08 8:58
Las
Autor: Pixabay Na terenie 12 województw prognozowany jest trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. W tym gronie jest woj. warmińsko-mazurskie.

Na terenie 12 województw prognozowany jest trzeci - najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach - wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL). W tym gronie jest również woj. warmińsko-mazurskie. Małe zagrożenie pożarowe prognozowane jest jedynie w centralnej części województwa mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego.

Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach w przeważającej części województw: zachodniopomorskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i łódzkiego, a także w części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W pozostałej części kraju prognozowane jest głównie średnie zagrożenie pożarowe. Wyjątkiem są centralne części województw: mazowieckiego, śląskiego i podkarpackiego, gdzie prognozuje się zagrożenie małe.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Krzyż przygniótł 5-letnią Marysię
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE