Demolka pociągu w Iławie. Stu policjantów w akcji

i

Autor: wm.policja.gov.pl Ćwiczenia policyjne na stacji kolejowej w Iławie. Zdj. ilustracyjne.

Ważny komunikat

Alert RCB w warmińsko-mazurskim. Mieszkańcy dostali komunikaty. Wielka akcja policji

2023-04-19 9:46

W środę (19 kwietnia) Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB do mieszkańców ośmiu województw, w tym woj. warmińsko-mazurskiego. Chodzi o ćwiczenia antyterrorystyczne policji. W dalszej części artykułu poznasz szczegóły komunikatu i dowiesz się, dlaczego wprowadzono alert RCB.

Dlaczego wprowadzono alert RCB? Wielkie ćwiczenia służb w całej Polsce

- UWAGA! 19.04 na terenie kraju odbędą się ćwiczenia służb. Działania antyterrorystyczne i pościgowe, możliwe utrudnienia w ruchu, stosuj się do poleceń - tak brzmi treść alertu RCB opublikowanego na Twitterze przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert został wysłany do odbiorców na terenie części województwa warmińsko-mazurskiego, ale także:

  • kujawsko-pomorskiego,
  • lubuskiego,
  • mazowieckiego,
  • pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • wielkopolskiego,
  • zachodniopomorskiego.

W komunikacie RCB czytamy, że podczas ćwiczeń służb możliwe są utrudnienia w komunikacji. Należy zachować spokój i stosować się do poleceń służb.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wielkie ćwiczenia służb na wypadek m.in. wojny czy ataku terrorystycznego

Środa (19 kwietnia) jest kolejnym dniem odbywających się w całej Polsce ćwiczeń kontrterrorystycznych pod kryptonimem "Wolf-Ram-23". Ćwiczenia organizowane są przez Komendę Główną Policji przy współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (FBI). Jak podkreślał szef MSWiA Mariusz Kamiński, "Wolf-Ram-23" to największe ćwiczenia w historii polskiej policji i pierwsze ćwiczenia na terenie Europy, gdzie odnotowano tak liczny udział funkcjonariuszy FBI.

W ćwiczeniach bierze udział blisko 2,6 tys. policjantów m.in. z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Centralnego Biura Śledczego Policji, a także Komendy Stołecznej Policji. W działania zaangażowano również Komendę Główną Straży Granicznej, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, ratowników medycznych, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i 20 funkcjonariuszy Federalnego Biura Śledczego.

Scenariusze działań odnoszą się do możliwości ataku terrorystycznego; ich celem jest doskonalenie umiejętności służb i ich reakcji na potencjalne wystąpienia sytuacji kryzysowej, m.in. ataku terrorystycznego związanego z zagrożeniem chemicznym, biologicznym, mediacyjnym czy nawet nuklearnym.

Co to jest RCB alert? Jak działa i kiedy jest wysyłany?

Alert RCB to polski system ostrzegawczy przed zagrożeniami oparty na wysyłaniu wiadomości SMS. Działa stosunkowo niedawno, bo od grudnia 2018 roku. Wiadomości tekstowe są wysyłane tylko w nadzwyczajnych sytuacjach, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie i zdrowie – najczęściej z powodu:

  • smogu,
  • burz,
  • wichur,
  • epidemii,
  • powodzi,
  • pożarów

Najmniejszym obszarem, na który może być wysyłany Alert RCB, jest powiat. Może zostać wysłany w każdym momencie, bez względu na dzień tygodnia. Alert RCB przesyłany SMS-em może liczyć maksymalnie 160 znaków łącznie ze spacjami. Wiadomość nie zawiera polskich znaków.

Sonda
Czy stosujesz się do zaleceń z alertów RCB?
Politycy o Kościele w Polsce

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki