Co polecał do picia Mikołaj Kopernik? Receptura napoju odtworzona po kilku stuleciach! [ZDJĘCIA]

2021-02-19 16:39
Co polecał do picia Mikołaj Kopernik? Receptura napoju odtworzona po kilku stuleciach! [ZDJĘCIA]
Autor: Monika Nowakowska/Starostwo Powiatowe w Olsztynie Receptura napoju, który polecał do picia Mikołaj Kopernik, wygląda następująco: wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm

19 lutego obchodzimy 548. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Był on nie tylko astronomem, ale i lekarzem, który sporządził przynajmniej kilka oryginalnych. W jednej z nich polecał do picia specjalny napój, którego recepturę udało się odtworzyć po kilku stuleciach. W piątek w Starostwie Powiatowym w Olsztynie zaprezentowano go oficjalnie na konferencji prasowej z okazji rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Co polecał do picia Mikołaj Kopernik? Receptura napoju odtworzona po kilku stuleciach!

19 lutego mija 548. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji Starostwo Powiatowe w Olsztynie zorganizowało konferencję prasową, na której zaprezentowało m.in. napój, jaki polecał do picia słynny astronom, odtwarzając recepturę trunku po kilku stuleciach. To po to, by przypomnieć, że Mikołaj Kopernik był również lekarzem i miał na koncie kilka oryginalnych recept.

 - Zawsze i chętnie niósł pomoc chorym i cierpiącym, tak najznamienitszym jak i najbiedniejszym. Doktor Nicolai nie dokonał wprawdzie żadnego przełomu w medycynie, ale pozostało po nim kilka podręczników lekarskich z jego biblioteczki, sporo notatek medycznych oraz kilka oryginalnych recept - powiedział Wojciech Szalkiewicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Olsztynie.

Czytaj też: Rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Słynny astronom urodził się 19 lutego. Warmia była jego drugim domem! [GALERIA]

Receptura napoju, który polecał do picia Mikołaj Kopernik, prezentuje się następująco: wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drachmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drachm. Astronom sugerował ponadto, by wszystko wymieszać i przecedzić do czystego naczynia. Napój miał być używany "wygodnie i niewstrzemięźliwie" i pomagać "jeżeli Bóg zechce".

- Znając uznanie, jakim cieszył się doktor Mikołaj, z pełnym zaufaniem można sięgnąć po ten napój i skosztować warmińskiego panaceum sprzed stuleci - zakończył Szalkiewicz.

Czytaj też: Węgorzewo: Rzucił koktajlem Mołotowa w komendę! Policjanci musieli STRZELAĆ, żeby zatrzymać 35-latka!

Co polecał do picia Mikołaj Kopernik? Receptura napoju odtworzona po kilku stuleciach! [ZDJĘCIA]

Owoce w diecie odchudzającej i w zdrowym żywieniu. Dietetyk radzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE