Uchodźcy

i

Autor: Pixabay Zbiórka pieniędzy dla Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie potrwa do końca października. Zdj. ilustracyjne.

Diecezja Mazurska rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla uchodźców. "Nie możemy przyglądać się ludzkiej tragedii"

2021-10-15 11:17

Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, za które zostaną kupione rzeczy potrzebne ludziom przebywającym w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. W czwartek biskup diecezji Paweł Hause wydał oświadczenie, w którym zaapelował o pomoc dla osób "cierpiących i umierających na naszej granicy". – Nie możemy tyko milcząco przyglądać się ludzkiej tragedii – napisał biskup.

W piątek, 15 października, Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała, że rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla uchodźców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Dzień wcześniej biskup tej diecezji wydał oświadczenie, w którym zaapelował o wsparcie "dla cierpiących i umierających na naszej granicy". – Uzgodniłem z komendantem Straży Granicznej, że gdy zbierzemy pieniądze, Straż Graniczna wskaże nam, co mamy kupić dla dzieci i kobiet przebywających w ośrodku. Prawo nie pozwala nam na bezpośrednie wsparcie ośrodka, dary rzeczowe kupimy za pomocą fundacji działającej w jednej z parafii świeckiej – powiedział PAP bp. Paweł Hause. Diecezja mazurska zapowiedziała, że przeznaczy pieniądze ze zbiórki na zakup m.in. bielizny i ciepłych ubrań dla dzieci i kobiet oraz artykułów plastycznych i środków higienicznych. Zbiórka pieniędzy będzie prowadzona we wszystkich parafiach w diecezji mazurskiej do końca października.

Arcybiskup pisze o "przyglądaniu się ludzkiej tragedii"

W wydanym w czwartek oświadczeniu bp. Hause napisał, że "na obrzeżach diecezji mazurskiej rozgrywa się dramat ludzi będących w potrzebie". – Nie możemy tyko milcząco przyglądać się ludzkiej tragedii. Jeśli wydaje się nam, że naszego głosu nie chcą wysłuchać politycy i decydenci, zanośmy nasze modlitwy do Boga, który ma moc poruszyć sumienia. Zachęcam do modlitwy chrześcijan wszystkich wyznań. Proszę też osoby niewierzące o odruch współczucia. Każdy może pomóc! – napisał bp Hause. Podkreślił, że "każdy głos błagania o pomoc dla umierających, głodnych, przemarzniętych i potrzebujących powinien być dziś wypowiadany jak najczęściej".

Ośrodek dla cudzoziemców w Kętrzynie. Niektórzy mieszkają w kontenerach

W wydanym oświadczeniu bp Paweł Hause zwrócił się także do funkcjonariuszy Straży Granicznej i wojska "oraz innych formacji mundurowych, którzy z pełnym poświęceniem i oddaniem wypełniają swoją służbę, stojąc na straży granic, bezpieczeństwa i suwerenności naszej ojczyzny". – Zapewniam o swojej pamięci i modlitwie. Ponad wszystko niech dobry Bóg da nam pokój, a w imię naszego Pana Jezusa Chrystusa zwaśnione narody podadzą sobie ręce w geście pojednania i współpracy – napisał zwierzchnik mazurskich luteran.

W Kętrzynie działa strzeżony ośrodek dla cudzoziemców. Przebywa obecnie ponad 400 osób, w tym ok. 150 dzieci. Ośrodek ten nie ma w budynkach miejsc dla tak wielu ludzi, więc niektórzy mieszkają w kontenerach mieszkalnych ustawionych na placu ośrodka i na pobliskim stadionie. Straż Graniczna zapewnia, że w kontenerach jest bieżąca woda, sanitariaty i ogrzewanie.

Sonda
Czy Polska powinna przyjąć uchodźców z Afganistanu?
Express Biedrzyckiej - Artur Dziambor: Straż graniczna chroni posłów przed nimi samymi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE