Zespół Szkół im. Rataja w Reszlu

i

Autor: Google Street View Zespół Szkół im. Rataja w Reszlu.

Skandal w szkole

Dotykał pośladków uczennicy?! Nauczyciel z zarzutami

2023-02-14 12:07

Zarzut naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał nauczyciel z Zespołu Szkół w Reszlu (woj. warmińsko-mazurskie). Andrzej M. miał dotykać pośladków uczennicy. Wobec dyrektora tej szkoły, który nawiązał relację z uczennicą, toczy się postępowanie dyscyplinarne. Prokuraturę o tej sprawie zawiadomiły matki uczennic.

Skandal w Reszlu? Nauczyciel miał dotykać pośladków uczennicy. Jej matka zawiadomiła służby

Do niewłaściwych zachowań w relacjach uczeń-nauczyciel dochodziło w Zespole Szkół im. Rataja w Reszlu koło Kętrzyna. Jak poinformował PAP we wtorek (14 lutego) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski, Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie prowadzi postępowanie przeciwko Andrzejowi M. nauczycielowi Zespołu Szkół im. Rataja w Reszlu, któremu został przedstawiony zarzut naruszenia nietykalności cielesnej jednej z uczennic podczas prowadzenia praktycznych zajęć nauki zawodu na terenie szkoły. Nauczyciel miał dotykać pośladków uczennicy. Jak tłumaczy Brodowski, "postępowanie zostało wszczęte na skutek zawiadomienia złożonego w maju 2022 roku przez matkę, która wskazywała na nieprawidłowe zachowania nauczyciela wobec córki". - Postępowanie prowadzone przez prokuratora w części potwierdziło sytuację i Andrzejowi M. został przedstawiony zarzut. Nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień. Postępowanie jest w toku - powiedział Brodowski.

Między dyrektorką szkoły a uczennicą doszło do "czynu zabronionego"? Śledztwo umorzone

Rzecznik prokuratury jednocześnie poinformował, że 27 stycznia 2023 r. Prokurator Rejonowy w Kętrzynie umorzył inne postępowanie dotyczące podejrzenia nadużycia stosunku zależności w relacji nauczyciel-uczennica i doprowadzenia uczennicy Zespołu Szkół im. Rataja w Reszlu do wykonania innej czynności seksualnej. Umorzenie nastąpiło wobec braku znamion czynu zabronionego. Chodzi o dyrektora szkoły. Postępowanie to było prowadzone także z zawiadomienia matki jednej z uczennic tej placówki. Prokurator stwierdził umarzając postępowanie, że pokrzywdzona była pełnoletnia i nawiązała relację z nauczycielem w pełni świadomie.

Postępowanie dyscyplinarne wobec dyrektora. Straci stanowisko

Mimo umorzenia postępowania prokuratorskiego, wobec dyrektora toczy się postępowanie dyscyplinarne. - Postępowanie dyscyplinarne ma na celu ustalenie, czy dyrektor jako nauczyciel i wychowawca dopuścił się uchybienia godności zawodu nauczyciela. Postępowanie prowadzi rzecznik dyscyplinarny dla nauczycieli przy wojewodzie warmińsko-mazurskim - poinformował PAP wicekurator oświaty Wojciech Cybulski.Dodał, że starosta kętrzyński jako organ prowadzący wystąpił z wnioskiem o wydanie opinii, bo ma zamiar odwołać dyrektora z funkcji. - Przesłaliśmy pismo do starosty, że nie wnosimy uwag co do zamiaru odwołania dyrektora - podał wicekurator. Pytany o konsekwencje wobec nauczyciela, wobec którego toczy się postępowanie prokuratorskie odpowiedział, że kuratorium nie otrzymało jeszcze informacji o zarzutach.

Dyrektor straci stanowisko

Starosta kętrzyński Michał Kochanowski poinformował PAP, że nauczyciel nauki zawodu, któremu prokuratura postawiła zarzuty jest na zwolnieniu lekarskim. - Natomiast od 19 stycznia zawieszony na pół roku w pełnieniu funkcji jest dyrektor szkoły. Stało się to po tym, gdy rodzice zawiadomili o jego niewłaściwych zachowaniach wobec córki. Zarząd powiatu wystąpił do rzecznika dyscyplinarnego w kuratorium zawiadamiając go podejrzeniu popełnienia przez dyrektora czynu naruszającego prawa i dobro dziecka - wskazał starosta. Jak dodał, w najbliższym czasie dyrektor zostanie odwołany z funkcji.

Sonda
Miałeś do czynienia z prześladowaniem w szkole?
Joanna Racewicz u Jaruzelskiej o HEJTERACH: "nie nadstawiam DRUGIEGO POLICZKA"