Korek

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne.

Uwaga, kierowcy!

Drogowcy przywrócili ruch po obu jezdniach na obwodnicy Olsztyna

2023-03-30 11:45

Ważne informacje dla kierowców w Olsztynie. Zakończyła się naprawa podpory mostu MS-27 na obwodnicy w ciągu trasy S51. - Po wzmocnieniu fundamentu podpory i wykonaniu próbnego obciążenia obiektu, ruch na moście odbywa się po obu jezdniach - poinformował w czwartek (30 marca) Karol Głębocki, rzecznik GDDKiA.

Most na obwodnicy Olsztyna naprawiony. Testy udane

Głębocki przypomniał, że w listopadzie 2022 r. podczas rutynowego przeglądu mostu MS-27 w ciągu obwodnicy Olsztyna drogowcy stwierdzili nieprawidłową pracę jednej z podpór. - Chociaż stwierdzona usterka nie stwarzała, w naszej ocenie, ryzyka powstania katastrofy budowlanej, mając na względzie bezpieczeństwo użytkowników drogi wspólnie z wykonawcą obiektu podjęliśmy decyzję o prewencyjnym zamknięciu nitki obiektu w kierunku Ostródy - wskazał Głębocki.

Wykonawca przystąpił do doraźnych działań zabezpieczających i monitorujących. - Wykonana została tymczasowa stabilizacja jednego słupa podpory. Poza tym zainstalowane zostały czujniki monitorujące pracę konstrukcji, a na podstawie pomiarów i badań dokonaliśmy analizy zachowania się konstrukcji obiektu - dodał Głębocki.

W ocenie projektanta warunkiem koniecznym do przywrócenia ruchu na wyłączonej nitce obiektu było wykonanie wzmocnienia gruntu wokół podpory obiektu, na której stwierdzono nieprawidłowości. Podjęto decyzję o wzmocnieniu fundamentu podpory obiektu za pomocą ścian szczelinowych (tzw. baret). Wokół podpory wykonano osiem ścian szczelinowych o głębokości 36 m. Kolejnym etapem było połączenie ich z istniejącym fundamentem do wspólnej pracy. Wykonano oczep do spięcia baret z fundamentem. Ostatnim etapem naprawy była rektyfikacja łożysk, czyli ich prostowanie i wzorcowanie.

Po zakończeniu naprawy, wykonano obciążenie próbne konstrukcji. Na obiekcie stanęło osiem ciężarówek o masie 40 t każda. Po potwierdzeniu prawidłowości zachowania się naprawionej podpory obiektu, przywrócono ruch na zamkniętej dotychczas nitce mostu. - Wykonana obecnie naprawa podpory stanowi element docelowego programu naprawczego. W kolejnych miesiącach zespół ekspertów wskazanych przez wykonawcę i zaakceptowanych przez GDDKiA zbada pracę całej konstrukcji obiektu i wskaże, czy konieczne będą jeszcze dodatkowe działania naprawcze - wyjaśnił rzecznik GDDKiA w Olsztynie.

Sonda
Czy na polskich drogach czujesz się bezpiecznie?
Kamil Semeniuk gorzko po porażce z ZAKSĄ. Nieudany powrót "do domu"