Dzieci masowo chorują na Warmii i Mazurach. Alarmujące dane

2021-10-11 8:12
Przeziębienie
Autor: Pixabay Warmińsko-mazurscy lekarze zmagają się z chorobami grypopodobnymi w regionie. Zdj. ilustracyjne.

Trwa czwarta fala pandemii koronawirusa. W całym kraju, także na Warmii i Mazurach, stale rośnie liczba zakażonych. W woj. warmińsko-mazurskim pacjenci zmagają się jednak nie tylko z COVID-19. W ostatnim tygodniu w regionie zanotowano 2139 przypadków zachorowania na choroby grypopodobne. To niewielki spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem. W związku z ciężkim przebiegiem infekcji w szpitalach przebywają 32 osoby.

Warmińsko-mazurscy lekarze oraz sanepid zmagają się nie tylko z koronawirusem. W ostatnim tygodniu lekarze rodzinni zgłosili służbom sanitarnym w woj. warmińsko-mazurskim 2139 osób chorujących na choroby grypopodobne. Jest to nieznaczny spadek w porównaniu z poprzednim tygodniem, gdy było 2224 takich pacjentów. Równie dużo zachorowań na choroby grypopodobne było we wrześniu.

Z powodu ostrego przebiegu infekcji w szpitalach przebywają 32 osoby. Wśród nich 26 mieszka w powiecie działdowskim. Najwięcej hospitalizowanych – 18 pacjentów – to małe dzieci w wieku do 4 lat. W szpitalach są też mali pacjenci z Iławy (jedno dziecko do 4 lat), Węgorzewie (troje dzieci w wieku do 4 lat i jedno dziecko powyżej 4 lat).

Małe dzieci – do 4 lat – stanowią w regionie najliczniejszą grupę chorych – jest ich 732. Dzieci od 5 do 14 lat choruje w sumie 542, w przedziale wiekowym 15-64 lata zanotowano 709 pacjentów, a wśród seniorów powyżej 65. roku życia chorują 152 osoby. Jeden senior jest leczony w szpitalu w Węgorzewie.

Pacjenci cierpiący z powodu chorób grypopodobnych uskarżają się na wysoką temperaturę, kaszel, katar, bóle gardła i uszu. Epidemiolodzy apelują, aby rodzice nie posyłali chorych dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół. Ważne w zapobieganiu rozsiewania infekcji jest noszenie maseczek.

Sonda
Obawiasz się czwartej fali koronawirusa?
Poradnik Zdrowie - Kiedy iść do reumatologa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE