Toaleta

i

Autor: Pixabay Prawie 800 000 Polaków nie ma dostępu do toalety.

Narodowy Spis Powszechny

GUS zajrzał Polakom do łazienki. Prawie 800 tysięcy z nas nie ma toalety

2022-09-23 21:11

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że prawie 800 tysięcy mieszkań w Polsce nie ma toalety, a 445 tysięcy - nie ma dostępu do wody. Narodowy Spis Powszechny z 2021 r. pokazuje jeszcze inne, zaskakujące dane o dostępności Polaków do łazienki i wody. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Pamiętacie "Świat według Kiepskich". Rodzina Kiepskich i ich sąsiedzi korzystali ze wspólnej toalety na korytarzu. Narodowy Spis Powszechny pokazał, że brak toalety w mieszkaniu to nie tylko wymysł scenarzystów popularnego sitcomu.

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. wynika, że Polska ma 38 milionów 179 tysięcy mieszkańców. Mieszkają oni w 15,2 mln mieszkań. Dane na koniec marca 2021 roku pokazują, że liczba mieszkań w Polsce wyposażonych w trzy podstawowe instalacje sanitarno-techniczne, tj. wodociąg, ustęp i łazienkę, wyniosła ponad 14,5 mln i stanowiły one 94,8 proc. ogółu. Oznacza to, że prawie 800 tysięcy mieszkań w Polsce nie jest wyposażonych w toaletę. Jeśli chodzi o województwa, największy problem z dostępem do łazienki i toalety mają mieszkańcy Lubelszczyzny i woj. świętokrzyskiego. Prawie 92 proc. mieszkańców ma dostęp do toalety. Co jeszcze mówią statystyki? Prawie 84 proc. budynków jest wyposażonych w wodociągi i kanalizację. Z kolei 445 tysięcy lokali nie ma bieżącej wody. Dobra wiadomość jest taka, że dostęp do toalety i wody ma więcej Polaków niż podczas poprzedniego Narodowego Spiszu Powszechnego z 2011 r.

CZYTAJ TEŻ: Czesław Michniewicz zwolniony po Polska - Holandia? To byłby wstrząs! Jan Tomaszewski mówi, że to ostatni moment

Tak wygląda toaleta w nowym metrze na Bemowie
Sonda
Czy bieda jest jednym z największych problemów w Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE