Harcerze musieli uciekać przed burzą. Nawałnice w warmińsko-mazurskim

i

Autor: Shutterstock, Paweł Jaskółka/Super Express Harcerze musieli uciekać przed burzą. Nawałnice w warmińsko-mazurskim.

Ewakuacja obozów harcerskich, musieli uciekać przed burzą. Nawałnice w warmińsko-mazurskim

Nad woj. warmińsko-mazurskim wieczorem i w nocy przeszły nawałnice. W czwartek (30 czerwca) doszło do ewakuacji pięciu obozów harcerskich. Na szczęście wszyscy są cali - tylko jeden z opiekunów doznał stłuczenia barku. Piątek (1 lipca) ma być kolejnym dniem z upałami i burzami na Warmii i Mazurach.

Dyżurny straży pożarnej poinformował PAP, że w ostatnich godzinach doszło do ewakuacji pięciu obozów harcerskich - cztery obozy rozbite były w powiecie olsztyńskim, a przebywający w nich harcerze i kadra sami przenieśli się w bezpieczne miejsca. Strażaków o pomoc poprosili harcerze obozujący w Jerzwałdzie w powiecie iławskim nad jeziorem Płaskim. Ośmioro dzieci i sześć osób dorosłych z tego obozu strażacy ewakuowali do świetlicy w Jerzwałdzie. W wyniku zdarzenia ranny został opiekun obozu harcerskiego. Jak informuje straż pożarna, doznał stłuczenia okolicy barku. Został opatrzony przez strażaków. - W obozie łącznie przebywało 14 osób - 8 dzieci i 6 opiekunów. Łącznie z okolicy ewakuowało się w miejsca bezpieczne pięć obozów. Na miejscu pracowało 16 strażaków i cztery samochody - poinformowała Państwowa Straż Pożarna.

Tylko w czwartek (30 czerwca) strażacy z warmińsko-mazurskiego odnotowali ponad 160 zgłoszeń, m.in. drzewo spadło na auto, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Zgłoszenia alarmowe dotyczą głównie zalanych piwnic, czy garaży oraz powalonych drzew. Nawałnice przeszły nad Olsztynem, a także nad powiatami elbląskim i iławskim i nad Ostródą. - W większości zdarzeń były to powalone drzewa i konary. W kilku przypadkach były to uszkodzone powierzchnie dachów. 40 razy strażacy wyjeżdżali do wypompowywania wody z dróg i piwnic - informują warmińsko-mazurscy strażacy.

Piątek (1 lipca) ma być kolejnym dniem z upałami i burzami na Warmii i Mazurach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał pomarańczowe alerty meteo II stopnia dla całego woj. warmińsko-mazurskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Upał, grad i ulice jak potoki! Pogodowy koszmar w Polsce

Sonda
Czy boisz się burzy?
Szymon Hołownia: Kaczyński pokazuje Polakom środkowy palec
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE