Kolęda 2019

i

Autor: ADAM NOCOŃ / SE Kolęda 2019

Kolęda 2019/2020 Olsztyn. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

2019-12-09 16:00

Kolęda 2019/2020. Kolęda to spotkanie księdza z wiernymi. Księża chodzą od domu do domu, aby modlić się z mieszkańcami i im błogosławić. Jak przygotować się do tego wydarzenia i o czym rozmawiać z kapłanem, który nas odwiedzi? Jak przyjąć księdza?

Kolęda to zwyczaj znany w Polsce od wielu lat. I chociaż wizyta księdza u parafian to wizyta duszpasterska, nie polega wyłącznie na modlitwie. Jednym z jej elementów jest rozmowa z mieszkańcami. Pojawia się problem: o czym rozmawiać z księdzem i kto ma zacząć rozmowę? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Jeśli w rodzinie, do której przychodzi ksiądz, są dzieci, sprawa wydaje się oczywista. Ksiądz sprawdza zeszyty dzieci do religii, pyta o szkołę, dzieci recytują modlitwy lub śpiewają piosenki.

Sonda
Ile dać w kopercie księdzu chodzącemu po kolędzie?

O czym rozmawiać lub nie rozmawiać z księdzem na kolędzie?

Gorzej jeśli dzieci nie ma w domu lub już wyrosły i nie są taką atrakcją kolędy jak wówczas, kiedy były maluchami. Czasem może zapaść niezręczna cisza. Zwykle ludziom wydaje się, że to ksiądz powinien zacząć rozmowę. Księża zaś sami czekają na pytania i nie zawsze lubią wypytywać domowników.

Niewygodne tematy, które nie powinny pojawić się na kolędzie to zdecydowanie polityka. Księża niechętnie będą odkrywać swoje poglądy. Niewygodne tematy to także sprawy społeczne. Lepiej też nie chwalić się dziećmi, które „żyją nie po bożemu”, czyli bez ślubu albo nie ochrzciły swoich dzieci. Złym pomysłem jest np. goszcząc nowego proboszcza wychwalać poprzednika, a co gorsze krytykować obecnego proboszcza! To może się źle skończyć. Nie warto też zanudzać księdza opowieściami o swoich bólach i chorobach.

Czy częstować księdza w czasie kolędy jedzeniem?

A czy wypada proponować księdzu poczęstunek? Jeśli to przysłowiowa kawa i ciastko, to wszystko jest w porządku. Pamiętajmy, że nie jesteśmy pierwszą rodziną tego dnia, która gości duchownego. Dobrym pomysłem jest umówienie się w danym bloku czy na ulicy z sąsiadami, kto częstuje księdza, czy będą to np. ostatni przyjmujący czy ktoś do kogo ksiądz przychodzi w połowie kolędowania. Lepiej nie robić też wystawnych poczęstunków, bo wiadomo, że ksiądz się spieszy i nie ma czasu na biesiadowanie. Jeśli koniecznie chcemy go ugościć, zaprośmy go w innym terminie.

Jak przygotować stół na kolędę? Co powinno na nim być?

Jak przygotować się na kolęd? Wiele osób nie wie, co powinno znaleźć się na stole kolędowym. Powinien on być przykryty białym, wyprasowanym obrusem. Na nim krzyż i świece, biblia, woda święcona i kropidło. Jeśli w domu są dzieci zwykle wykładają na stół zeszyty od religii, które ksiądz sprawdza.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki