Matury próbne przesunięte? Minister podejmie decyzje! Koronawirus storpeduje plany maturzystów z warmińsko-mazurskiego?

2021-02-24 15:56 sch
Matura
Autor: Pixabay Próbne matury zostaną przesunięte? Minister edukacji podejmie decyzję, co do terminu egzaminów w woj. warmińsko-mazurskim.

Matury próbne zostaną przesunięte? Wszystko przez trzecią falę epidemii koronawirusa, która w Polsce - zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - "rozpędza się". Zdaniem szefa resortu zdrowia próbne matury mogą zostać przesunięte, ale na razie taka wątpliwość pojawiła się, jeśli chodzi o województwa warmińsko-mazurskie, gdzie sytuacja epidemiologiczna jest obecnie najgorsza w kraju. Od soboty (27 lutego) na Warmii i Mazurach ponownie będą obowiązywać obostrzenia, dotyczące zamknięcia m.in. kin, galerii i hoteli.

Podczas środowej konferencji prasowej (24 lutego) z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szef resortu podkreślił, że trzecia fala epidemii koronawirusa w Polsce "rozpędza się". Najgorzej sytuacja wygląda na Warmii i Mazurach.

- Najbardziej niepokojąca sytuacja dotyczy województwa warmiński-mazurskiego. (...) Mamy tutaj ponad dwukrotne przekroczenie średniej (nowych zakażeń) dla całego kraju, a przecież sytuacja w kraju też się rozwija w kierunku rozpędzenia trzeciej fali - powiedział Niedzielski. W przypadku woj. warmińsko-mazurskiego wskaźnik nowych zakażeń wynosi 45 nowych dziennych zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Średnia w przeliczeniu na cały kraj wynosi 20 nowych dziennych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Ponadto minister Niedzielski wyraził obawy, że "trafialność" testów na koronawirusa wynosi w skali kraju 19 proc., a w woj. warmińsko-mazurskim - przekroczyła 34 proc. Dodał, że na 24 próbki zebrane w newralgicznej części tego regionu, 16 wykazało mutację brytyjską wirusa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd zamyka kina, galerie i hotele! OBOSTRZENIA WRACAJĄ! Minister zdrowia mówi o "pędzącej fali koronawirusa"

Warmińsko-mazurskie. Maturzyści nie napiszą próbnych egzaminów w terminie? Ważne słowa ministra

Pojawiła się więc wątpliwość, czy próbne matury, planowane na pierwszą połowę marca, odbędą się zgodnie z zaplanowanym terminem. Zgodnie z obostrzeniami obowiązującymi od soboty, 27 lutego, wszystkie szkoły w woj. warmińsko-mazurskim będą zamknięte. Istnieje więc zagrożenie, że próbne matury na Warmii i Mazurach odbędą się w innym terminie. Decyzja na ten temat jeszcze nie zapadła, jednak według słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, próbne egzaminy w woj. warmińsko-mazurskim, mogą zostać przesunięte. - Decyzję w tej sprawie podejmie minister edukacji Przemysław Czarnek - powiedział Niedzielski. - Jeżeli te wskaźniki trochę wolniej będą rosły, to będziemy mogli nawet za tydzień podjęć decyzje o powrocie. Wszystko to zależy od scenariusza jaki będziemy mieli - dodał minister zdrowia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Angielska mutacja koronawirusa dotarła na Warmię i Mazury! Alarmujące dane

Jak wspierać dzieci i młodzież podczas nauki zdalnej i izolacji? | Poradnik Zdrowie

Lockdown w warmińsko-mazurskim. CZYTAJ WIĘCEJ:

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE