Mieszkańców Olsztyna czekają podwyżki. Radni zdecydowali

2022-01-27 8:41
Autobus Olsztyn
Autor: Marcin Kierul / Urząd Miasta Olsztyna Komunikacja miejska w Olsztynie.

Od kwietnia za bilety komunikacji miejskiej mieszkańcy Olsztyna zapłacą drożej. Z 3,4 zł do 4 zł zdrożeją jednorazowe bilety za przejazd komunikacją miejską. Zmiana nie będzie dotyczyć osób płacących Olsztyńską Kartą Miejską. Radni podjęli taką decyzję podczas środowej (26 stycznia) sesji. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz tłumaczył podniesienie niektórych cen za przejazdy chęcią utrzymania poziomu usług transportu publicznego w mieście przy wzroście kosztów spowodowanym inflacją. Radnym, którzy krytykowali podwyżki, zarzucił populizm.

Od kwietnia z 3,4 zł do 4 zł zdrożeją w Olsztynie jednorazowe bilety za przejazd komunikacją miejską, ale nie dotyczy to osób płacących Olsztyńską Kartą Miejską. Wzrośnie też część opłat za parkowanie i opłaty na cmentarzach komunalnych. Podczas środowej sesji rada miasta przegłosowała podniesienie niektórych opłat. Od 1 kwietnia cena biletu jednorazowego wzrośnie o 60 gr. Proporcjonalnie zdrożeją także tzw. bilety krótkoterminowe, tj. 30-, 45- i 90-minutowe. Dotychczasowe ceny nie zmienią się jednak w przypadku pasażerów płacących za przejazd tzw. elektroniczną portmonetką Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Zgodnie z decyzją radnych, nie podrożeją tzw. bilety okresowe, czyli dobowe, miesięczne czy roczne, co - według pomysłodawców - ma premiować pasażerów regularnie korzystających z miejskiej komunikacji.

Olsztyn. Wjechał w drzewo na ul. Żołnierskiej

Podwyżka cen biletów w Olsztynie. Prezydent tłumaczy się inflacją

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz tłumaczył podniesienie niektórych cen za przejazdy chęcią utrzymania poziomu usług transportu publicznego w mieście przy wzroście kosztów spowodowanym inflacją. Radnym, którzy krytykowali podwyżki, zarzucił populizm. Z danych przedstawionych na sesji wynika, że w budżecie Olsztyna na 2022 r. koszt utrzymania komunikacji zbiorowej jest szacowany na ponad 98 mln zł, a w czasie pandemii zmniejszyły się wpływy ze sprzedaży biletów. - Nie ma wzrostu taryf biletów w komunikacji miejskiej dla tych wszystkich osób, które chcą, mają i będą korzystać z Olsztyńskiej Karty Miejskiej - podkreślał prezydent Grzymowicz, który przypomniał, że dotychczas wydanych zostało ponad 125 tys. takich kart. Za uchwałą o nowych cenach biletów zagłosowało 13 radnych, przeciwko było dziewięciu, w tym z opozycyjnego do władz miasta klubu PiS.

Sonda
Czy uważasz, że 4 zł za bilet komunikacji miejskiej w Olsztynie to dużo?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE