Awaria w olsztyńskim ratuszu. Zegar na wieży znów działa

2022-01-25 8:26
Ratusz w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Ratusz w Olsztynie.

W olsztyńskim ratuszu na kilka dni czas stanął w miejscu. Wszystko przez awarię zegara na wieży, która trwała dłużej niż zwykle. Wszystko przez chorobę zegarmistrza. Awaria została już naprawiona, a zegar znów działa. Jaka była przyczyna awaria? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Ratusz w Olsztynie poinformował, że po kilku dniach przerwy znów działa zegar na wieży ratusza. Co było przyczyną awarii? - Zegar już działa. Był pęknięty łańcuch ciężarów napędowych połączonych z mechanizmem napędowym. Pan zegarmistrz od ręki to naprawił - powiedział PAP przedstawiciel biura prasowego ratusza Patryk Pulikowski. Zegar na ratuszowej wieży nie działał od kilku dni i była to jedna z najdłuższych jego awarii. Zegarmistrz, który potrafi naprawiać zegar, i regularnie się nim zajmuje, zachorował i nie mógł błyskawicznie naprawić usterki.

Olsztyński zegar ma trzy tarcze - każdą na innej ścianie wieży. Tarcza zegara ma 2,2 metra średnicy. Kwadranse i godziny wybijają dwa dzwony zamontowane w hełmie ratuszowej wieży - każdy z dzwonów ma inny ton. Od zegara do dzwonów jest ok. 20 metrów - oba mechanizmy są połączone metalowymi linkami (odciągami).

Zegar zamontowano w 1923 roku, choć sam ratusz oddano do użytku w 1915 roku. Przez pierwsze lata w miejscu, w którym dziś jest zegar były dziury, potem zamaskowano je szklanymi tarczami w metalowych ramach. Od 1923 roku mechanizm zegarowy jest wciąż ten sam. Jest konserwowany raz na kilkanaście lat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Olsztyn. Tragiczny wypadek zabrał życie rodzeństwu. Nowe ustalenia w sprawie

Sonda
Czy nosisz zegarki?
dr hab. Tomasz Słomka: Do 2023 Kukiz zniknie z polskiej polityki [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE