Piotr Grzymowicz

i

Autor: Materiały prasowe Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz

Największe miasta Warmii i Mazur bez pieniędzy! Rządowy fundusz ominął Olsztyn, Elbląg i Ełk!

2020-12-10 12:30

Rządowy Fundusz Inwestycji lokalnych ominął największe miasta Warmii i Mazur. Olsztyn, a także Elbląg i Ełk nie dostały ani złotówki z sześciu miliardów złotych na inwestycje. - Znaleźliśmy się w grupie "Zero+" - ironizuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię koronawirusa. Bezzwrotne wsparcie pochodzi z funduszu COVID-19. Największe miasta Warmii i Mazur, czyli Olsztyn, Elbląg i Ełk aplikowały o możliwość skorzystania z tych pieniędzy. Niestety, samorządy nie dostaną ani złotówki.

Olsztyn bez rządowych funduszy. Nie będzie żłobka

Olsztyn planował m.in. budowę żłobka przy ul. Antonowicza dla ok. 150 dzieci. Realizacja przygotowywanego od 2018 roku projektu stanęła pod znakiem zapytania w związku z drastycznym spadkiem dochodów gminy, związanym z epidemią koronawirusa. Inwestycja - wartości 15 mln złotych - została wpisana do projektu budżetu miasta na 2021 rok.

Nie tylko Olsztyn. Bez rządowych pieniędzy też Warszawa, Gdańsk i Poznań

- Liczyliśmy, że połączenie naszych możliwości finansowych oraz pieniędzy pochodzącego z tego rządowego funduszu pozwoli zrealizować zadanie - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Wiemy przecież, jak istotne jest to od dawna oczekiwane zadanie, szczególnie w tej części naszego miasta. Podkreślali to także radni Prawa i Sprawiedliwości.

Rządowych pieniędzy zabrakło także m.in. dla Warszawy, Łodzi, Gdańska, Sopotu, Gdyni czy Poznania. Z województwa warmińsko-mazurskiego pozytywnie rozpatrzono 91 wniosków na łączną kwotę nieco ponad 138 mln zł.

Co wiesz o Olsztynie?

Pytanie 1 z 10
W którym roku Olsztyn otrzymał prawa miejskie?
Sedno Sprawy - Krzysztof Bosak